Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download یا میتوانید فایل را به صورت زیپ شده بارگذاری کنید


عنوان Comparing Unit Rates
شرح Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
موضوع ریاضیات
سطح راهنمایی
نوع Guided Activity
مدت دقیقه ها 60
پاسخ ها شامل خیر
زبان انگلیسی
کلید واژه proportional relationships، rates، ratios، unit rates
شبیه سازی ها نرخ واحد (HTML5)


نویسنده Ian Whitacre, Sebnem Tekin
ایمیل تماس amanda.mcgarry@colorado.edu
مدرسه / سازمان PhET
ارسال شده 12/13/17
بروزرسانی شده 12/13/17