Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download किंवा सर्व फाइल्स संपिडित स्वरुपात उतरवून घ्या



शिर्षक Comparing Unit Rates
वर्णन Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
विषय गणित
स्तर माध्यमिक
प्रकार Guided Activity
कालावधी 60 मिनिटस
उत्तरांसह नाही
भाषा इंग्रजी
खुणेचे शब्द proportional relationships, rates, ratios, unit rates
सादश्य एकाचा दर (HTML5)


लेखक Ian Whitacre, Sebnem Tekin
संपर्क ईमेल amanda.mcgarry@colorado.edu
शाळा/संस्था PhET
दाखल दिनांक 12/13/17
आद्यवत 12/13/17