Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download all files as a compressed .zip



Title Comparing Unit Rates
Description Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
Subject Mathematics
Level Middle School
Type Guided Activity
Duration 60 minutes
Answers Included No
Language English
Keywords proportional relationships, rates, ratios, unit rates
Simulation(s) Unit Rates (HTML5)


Author(s) Ian Whitacre, Sebnem Tekin
Contact Email amanda.mcgarry@colorado.edu
School / Organization PhET
Date submitted 17/12/13
Date updated 17/12/13