Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download Fitxategi guztiak .zip konprimituak dira



Izenburua Comparing Unit Rates
Deskribapena Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
Gaia Matematika
Maila Middle School (LH)
Mota Gidatutako jarduera
Iraupena 60 minutes
Erantzunak barne Ez
Hizkuntza Ingelesa
Gako-hitzak proportional relationships, rates, ratios, unit rates
Simulazioa(k) Unitate-prezioak (HTML5)


Autorea(k) Ian Whitacre, Sebnem Tekin
Kontaktu-posta eletronikoa amanda.mcgarry@colorado.edu
Eskola / Erakundea PhET
Bidaltze-data 12/13/17
Eguneratze-data 12/13/17