Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download all files as a compressed .zip



سه‌ردێر Comparing Unit Rates
Description Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
Subject بیرکاری
ئاست Middle School
Type Guided Activity
Duration 60 خوله‌ک
Answers Included نا
زوان English
Keywords proportional relationships, rates, ratios, unit rates
شێوه‌کاریه‌کان Unit Rates (HTML5)


نووسه‌ران Ian Whitacre, Sebnem Tekin
به ئیمێل پێوه‌ندی بگرن amanda.mcgarry@colorado.edu
قوتابخانه‌/ ڕێکخراو PhET
ناردراو 12/13/17
به‌ڕۆژ بوه‌ 12/13/17