Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download أو يمكنك تحميل جميع الملفات كأرشيف مضغوط.



العنوان Comparing Unit Rates
الوصف Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
مادة الرياضيات
المستوى المدرسة المتوسطة
نوع Guided Activity
مدة 60 دقائق
إجابات متضمنة لا
اللغة الإنجليزية
الكلمات المفتاحبة proportional relationships، rates، ratios، unit rates
تقنيات المحاكاة وحدة النسب (HTML5)


مؤلفون Ian Whitacre, Sebnem Tekin
بريد إلكتروني amanda.mcgarry@colorado.edu
المدرسة/ المنظمة PhET
تم إرساله 13/12/17
تم تحديثه 13/12/17