Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download Voit myös ladata kaikki tiedostot pakattuna zip-tiedostona.


Otsikko Comparing Unit Rates
Kuvaus Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
Aihe Matematiikka
Taso Yläkoulu
Tyyppi Guided Activity
Kesto 60 minuuttia
Vastaukset mukana Ei
Kieli Englanti
Avainsanat proportional relationships, rates, ratios, unit rates
Simulaatiot Unit Rates (HTML5)


Tekijät Ian Whitacre, Sebnem Tekin
Koulu / organisaatio PhET
Lähetetty 13.12.2017
Päivitetty 13.12.2017