Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download An hun dikarin hemû pelan wek arşîva zip daxînin.



Sernav Comparing Unit Rates
Danasîn Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
Mijar Bîrkarî
Ast Dibistana Nîvendî
Cure Guided Activity
Dem 60 xulek
Bersîvan Dihewîne Na
Ziman Îngilizî
Peyvên Girîng proportional relationships, rates, ratios, unit rates
Şêwekar Unit Rates (HTML5)


Nivîskar Ian Whitacre, Sebnem Tekin
E-peyama Peywendiyê amanda.mcgarry@colorado.edu
Dibistan / Organîzasyon PhET
Şandin 12/13/17
Rojanekirin 12/13/17