Comparing Unit Rates A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download Ή μπορείτε να κάνετε λήψη όλων των αρχείων σε ένα συμπιεσμένο.



Τίτλος Comparing Unit Rates
Περιγραφή Students use rates to compare prices by identifying multiplicative relationships. They calculate unit rates and use the term unit rate. They use unit rates to solve problems involving proportional relationships in the context of fruit and vegetable prices. This lesson is aligned to the GoMath curriculum but can be used on any classroom discovering unit rates for the first time.
Θέμα Μαθηματικά
Επίπεδο Γυμνάσιο
Είδος Guided Activity
Διάρκεια 60 λεπτά
Απαντήσεις που περιλαμβάνονται Όχι
Γλώσσα Αγγλικά
Λέξεις κλειδιά proportional relationships, rates, ratios, unit rates
Προσομοιώσεις Τιμή μονάδας (HTML5)


Δημιουργοί Ian Whitacre, Sebnem Tekin
Email επικοινωνίας amanda.mcgarry@colorado.edu
Σχολείο / Οργανισμός PhET
Υποβλήθηκε 13/12/2017
Ενημερώθηκε 13/12/2017