Електрично поле

Електрично поле Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Електрицитет
 • Електричен набој
 • Електрично поле
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Електрицитет
 • Електричен набој
 • Електрично поле

Опис

Играјте топка! Додади полнежи до поле на соништа и да видиме како тие реагираат на електричното поле. Вклучете во позадина електричното поле и приспособете правец и големина. (Кевин Костнер не е вклучен).

Примери за целите на учење

 • Објасни ја врската меѓу големината и насоката на сините линии на електричното поле на знакот и големината на полнежот на честичка.
 • Објасни ги интеракциите меѓу две наелектризирани честички и објасни зошто тие се движат како што го прават.
 • објасни она што се случува кога ќе се применат различни надворешните електрични полиња.
Верзија 1.04

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Физика
Географија
Хемија
Биологија
Coulombic Force Simulation Observations Sean Boston ВШ
СШ
ДД-Вовед
Remote
Guided
Discuss
ДомР
Демо
Лаб
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Физика
Биологија
Хемија
Coulombinc Force Simulation Sean Boston ДД-Вовед
ВШ
Remote
Guided
ДомР
Демо
Лаб
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Electric Fields of Dreams for High School Exploratory Lab paul devoe ВШ Лаб
Electric Fields Simulation Roberto Marrero ВШ Лаб Физика
UNIDAD2 S12 L1 Cargas eléctricas FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ Лаб
ДомР
Guided
Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Xewna Navenda Kareba
Амхарички Сите Amharic Download Run now Electric Field of Dreams(የ የኤሌክትሪክ ሕልሞች መስክ)
Англиски Сите English Download Run now Electric Field of Dreams
Арапски Сите العربية Download Run now Electric Field of Dreams
Баскијски Сите Euskara Download Run now Ametsen eremu elektrikoa
Беларуски Сите беларускі Download Run now Электрычнае поле мары
Босански Сите Bosanski Download Run now Električno polje
Бугарски Сите български Download Run now Ел. поле на мечтите
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Điện trường
Германски Сите Deutsch Download Run now Elektrisches Feld der Träume
Грузиски Сите ქართული Download Run now ელექტრული ველის წარმოსახვა
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Ιδανικό ηλεκτρικό πεδίο
Дански Сите Dansk Download Run now Elektrisk drømmefelt
Ерменски Сите Armenian Download Run now Էլեկտրական դաշտը
Естонски Сите Eesti Download Run now Unistuste elektriväli
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Gambaran Medan Listrik
Италијански Сите italiano Download Run now CampoE
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 電場と電荷
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Арманның электр облысы
Каннада Сите Kannada Download Run now ಕನಸಿನ ವಿದ್ಯುತ್ ಕ್ಷೇತ್ರ
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 电场、电荷
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 電場
Кмерски Сите Khmer Download Run now ដែន​អគ្គិសនី​នៃ​​ការ​ស្រមៃ
Корејски Сите 한국어 Download Run now 꿈의 전기장
Лао Сите Lao Download Run now ທົ່ງໄຟຟ້າແບບຈິນຕະນາການ
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Мөрөөдлийн Цахилгаан Орон
Персиски Сите فارسی Download Run now میدان الکتریکی
Полски Сите polski Download Run now Electric Field of Dreams
Португалски Сите português Download Run now campo-e
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Campo Elétrico dos Sonhos
Романски Сите română Download Run now camp e
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Náboje v elektrickom poli
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Električno polje sanj
Српски Сите Српски Download Run now Електрично поље
Тајландски Сите ไทย Download Run now สนามไฟฟ้าในจินตนาการ
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Arzuw edilen elektrik meýdan
Турски Сите Türkçe Download Run now Düşlerin Elektrik Alanı
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Orzudagi elektr maydon
Украински Сите українська Download Run now Електричне поле чудес Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Töltésmozgás gumiszobában
Француски Сите français Download Run now Champ électrique
Хебрејски Сите עברית Download Run now שדה חשמלי
Холандски Сите Nederlands Download Run now Elveld
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Električno polje naboja
Чешки Сите čeština Download Run now zobrazení elektrického pole
Шведски Сите svenska Download Run now Electric Field of Dreams
Шпански Сите español Download Run now campo e Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now campo e Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Campo Eléctrico de los Sueños

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Sam Reid (developer)
 • Carl Wieman