ИСХРАНА И ВЕЖБАЊЕ

ИСХРАНА И ВЕЖБАЊЕ Слика од екранот Превземи Вградување
 • Биологија
 • Храна
 • Вежба
Ново! Java преку Cheerpj: Проверете за да видите дали постои за browser-compatible компатибилна верзија

Теми

 • Биологија
 • Храна
 • Вежба
 • Енергија

Опис

Колку калории има во вашата омилена храна? Колку вежбање ќе треба да направите за да ги согорите овие калории? Каков е односот помеѓу калориите и тежина? Разгледајте ги овие прашања со избор на исхрана и вежбање и внимавајте на својата тежина.

Примери за целите на учење

 • Направете режим на исхрана и вежбање.
 • Проценете го бројот на калории потребни за основнен опстанок.
 • Проценете го на бројот на калории потрошени со вежбање.
 • Објаснете како срцевото здравје зависи од исхраната и вежбањето.
  Објаснете како индексот на телесна маса (ИТМ) зависи од тежината и висината
Верзија 1.06

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Eating and Exercise Clicker Questions A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
СШ
КП Биологија
Eating and Exercise Activity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Wendy Adams K-5
ВШ
ДД-Вовед
СШ
Лаб
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Географија
Физика
Биологија
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
СШ
Друго Математика
Биологија
Физика
Хемија
PRIMARIA: Alineación con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López K-5
СШ
Guided
Демо
Discuss
Лаб
ДомР
Хемија
Астрономија
Физика
Математика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Хемија
Биологија
Физика
Eating & Exercise Simulation Lesson Katie Grobe K-5 Лаб Биологија
Eating and Exercise Simulation Kelsey Zinnel СШ
K-5
Лаб
MC
Биологија
Eating and Exercise Simulation Activity Samantha Goldstein K-5 Guided Биологија
Друго
factors that determine food requirements in human beings GEORGE SAMSON Друго
ДД-Вовед
СШ
ВШ
Guided
Лаб
ДомР
Демо
Биологија
Healthy Eating and Proper Exercise Angel Bontilao & Cherelyn Cales ВШ
СШ
Guided
Друго
Биологија
Eating and Exercise PhET: Body Systems grade 4-5 Molly Martin K-5 Лаб Биологија
Eating and Exercise digital lesson Stephanie Bonilla K-5 Лаб
Health and Exercise Stephanie K-5 КП
Лаб
Guided Discovery: BMI, BMR, Calories in/out Steve Vendome СШ
ВШ
Лаб
Друго
Хемија
Биологија
Друго
sperimenta e rispondi giuliana lo giudice ВШ Лаб
Guided
Физика
alimentazione Daniela Leone СШ Guided
Лаб
Биологија
Alimentação e Saúde Viviane Alves de Oliveira Feitosa, Maria Cleide da Silva Barroso СШ
K-5
Лаб
Guided
Демо
Географија
Биологија
Educação alimentar e nutricional Rosemary Carvalho de Sousa, Raphael Alves Feitosa,Antonio de Lisboa Coutinho Junior ВШ Guided
MC
Discuss
Друго
Биологија
Aliando alimentação, exercício e escrita: um desafio em simulação Ana Paula de Deus Mesck, Jaqueline Lidorio Mattia СШ Лаб Друго
GUÍA DE TRABAJO: COMIDA Y EJERCICIO Julio César Páez García - María Camila Llorente Castro K-5 Guided Биологија
Exploracion del simulador bryan castaño ВШ
ДД-Вовед
ДомР
Guided
Discuss
Демо
Хемија
Биологија
Comida y Ejercicio, Lección Digital Elvis Rivera K-5 Лаб
MC
Биологија

Јазик Симни или стартувај Совети
Англиски Сите English Download Run now Eating & Exercise
Арапски Сите العربية Download Run now التغذية والتمرين
Африкански Сите Afrikaans Download Run now Eet en Oefening
Баскијски Сите Euskara Download Run now Elikadura & Ariketa fisikoa
Босански Сите Bosanski Download Run now ISHRANA & VJEŽBANJE
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Ẩm thực và Thể dục
Германски Сите Deutsch Download Run now Ernährung und Bewegung
Грузиски Сите ქართული Download Run now Eating & Exercise
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Διατροφή & Άσκηση
Дански Сите Dansk Download Run now Kost og motion
Естонски Сите Eesti Download Run now Söömine ja liikumine (kehamassiindeks KMI)
Италијански Сите italiano Download Run now Alimentazione ed esercizio
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 運動と食事
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 饮食与运动
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 飲食與運動
Кмерски Сите Khmer Download Run now ការ​ទទួល​ទាន និង​ការ​​ហាត់​ប្រាណ
Корејски Сите 한국어 Download Run now 식사와 운동
Маорски Сите Maori Download Run now Te kai me te whakapakari
Марати Сите मराठी Download Run now खाणे आणि व्यायाम
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Идэх ба Хөдөлгөөн
Персиски Сите فارسی Download Run now انرژی و شما
Полски Сите polski Download Run now Jedz i Ćwicz
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Comer & Exercitar-se
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Jedlo & Cvičenie
Српски Сите Српски Download Run now ИСХРАНА & ВЕЖБАЊЕ
Тајландски Сите ไทย Download Run now การรับประทานอาหารและการออกกำลังกาย
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Iýmek we maşk etmek
Турски Сите Türkçe Download Run now Yemek ve Eksersiz
Украински Сите українська Download Run now Їжа і вправи Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Táplálkozás és testmozgás
Француски Сите français Download Run now Alimentation et Exercice
Хебрејски Сите עברית Download Run now מזון ופעילות גופנית
Холандски Сите Nederlands Download Run now Eten en bewegen
Чешки Сите čeština Download Run now Stravování a cvičení
Шпански Сите español Download Run now Comida y Ejercicio Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Comida y Ejercicio Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Alimentación & Ejercicio

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Wendy Adams
 • Noah Podolefsky
 • Kathy Perkins
 • Kate Semsar
 • Franny Benay
 • Sam Reid (developer)