Месечева сонда

Месечева сонда Слика од екранот Превземи Вградување
 • Слетување на месечината
 • Месечина
 • Маса

Теми

 • Слетување на месечината
 • Месечина
 • Маса
 • Потисок
 • Потрошувачка на гориво
 • Гравитација

Опис

Можете ли да се избегне грамадо полето и земјата безбедно, непосредно пред да ви снема гориво, како Нил Армстронг во 1969? Нашата верзија на оваа класична видео-игра точно го симулира вистинското движење на Месечевиот слетувач со точна маса, потисок, стапка на потрошувачката на гориво, и Месечината гравитацијата. Вистинскиот Месечев слетувач е многу тешко да се контролира.

Примери за целите на учење

 • Откриј како Месечевиот слетувач се однесува на Месечината.
 • Може ли да се измери вредноста на гравитациско повлекување на Месечината?
 • Запознајте го односот на силата на вектори на Месечевиот слетувач и износот на потисокот ќе се примени на него.
 • Предизвик: колку пати можете успешно да слетате со Месечевиот слетувач на различни локации пред истекувањето на горивото?
Верзија 2.04

Активности поднесени од наставниците

Conservation of Energy for Middle School A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Jefferson County Middle School Workshop СШ Лаб Физика
Географија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Физика
Хемија
Географија
Биологија
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Физика
Биологија
Хемија
Solar System pHet Simulations Craig Reuter ВШ Лаб Астрономија
Lunar Lander! Jamie Schoenberger СШ Лаб
Guided
Астрономија
Физика
Crash! Doug Spicher СШ Лаб Физика
Lunar Lander/ Fun Game Chris Lierheimer ДД-Вовед
ВШ
Лаб Физика
Lunar Lander; Let the Force Be With You Richard Polidoro СШ Лаб Физика
Universal Gravitation Sarah Stanhope ВШ
ДД-Вовед
Лаб
Newton's Laws and the Lunar Lander sam wheeler ВШ
ДД-Вовед
Лаб Физика
Lunar Lander Activity Drew Isola ВШ КП
Space Cadets Lunar Landing Showdown Michael Poynter ВШ Лаб Физика

Јазик Download or Run Совети
Англиски Сите English Download Run now Lunar Lander
Арапски Сите العربية Download Run now مركبة الهبوط القمرية
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now مركبة الهبوط القمرية
Баскијски Сите Euskara Download Run now Ilargi-moduloa
Беларуски Сите беларускі Download Run now Месяцавы спускаемы апарат
Босански Сите Bosanski Download Run now MJESEČEV MODUL
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Nguyệt xa
Галициски Сите Gallegan Download Run now Alunizador
Германски Сите Deutsch Download Run now Mondlandefähre
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Προσγείωση στη Σελήνη!
Дански Сите Dansk Download Run now Månelander
Естонски Сите Eesti Download Run now Kuul maanduja
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Pendaratan Lunar
Италијански Сите italiano Download Run now Navicella lunare
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 月面着陸船
Казахстански Сите Kazakh Download Run now ғарыштық тоқталыс
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 月球登陆器
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 月球登陸器
Кмерски Сите Khmer Download Run now ចុះចត​យាន្តនៅឋានព្រះច័ន្ទ
Корејски Сите 한국어 Download Run now 달 착륙선
Марати Сите मराठी Download Run now चंदावरोहण
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Саранд Газардагч
Персиски Сите فارسی Download Run now فرود روی ماه
Полски Сите polski Download Run now Lądownik księżycowy
Португалски Сите português Download Run now Módulo Lunar
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Módulo de Pouso Lunar
Руски Сите русский Download Run now Посадка на Луну
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Lunárny modul
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Pristajalni modul
Српски Сите Српски Download Run now МЕСЕЧЕВ МОДУЛ
Тајландски Сите ไทย Download Run now Lunar Lander
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Aýyň üstüne gonýan enjam
Турски Сите Türkçe Download Run now Aya inis
Унгарски Сите magyar Download Run now Holdraszállás (játék)
Француски Сите français Download Run now Alunisseur
Хебрејски Сите עברית Download Run now נחתת ירח
Холандски Сите Nederlands Download Run now Maanlander
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Mjesečeva sonda
Чешки Сите čeština Download Run now Lunární modul
Шведски Сите svenska Download Run now Månlandare
Шпански Сите español Download Run now Aterrizaje Lunar
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Aterrizaje Lunar
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Aterrizaje Lunar

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Macromedia Flash 9 or later
OS X 10.9.5 or later
Macromedia Flash 9 or later
Macromedia Flash 9 or later

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Dubson (developer/lead)