Нуклеарна фисија

Нуклеарна фисија Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Фисија
 • Верижна реакција
 • Атомски јадра
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Фисија
 • Верижна реакција
 • Атомски јадра

Опис

Започнете со верижна реакција, или воведете нерадиоактивни изотопи за спречување. Контролирајте го производството на енергија во нуклеарниот реактор! (Претходно дел од симулацијата за нуклеарната физика - сега постојат одделни Алфа распаѓање и нуклеарната фисија симулации.)

Примери за целите на учење

 • Опишете како неутроните може да му дадат енергија на јадрото и да предизвикаат фисија.
 • Објасни ги нуспроизводите на фисијата.
 • Објаснете како верижната реакција работи, и опишете ги условите за одржлива верижна реакција доволно голема за да се направи бомба.
 • Објасниш како работи нуклеарниот реактор и како контролните прачки може да се користат за да се забави реакцијата.
Верзија 3.27

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Visualization and Visual Illusions SIM Homework A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед ДомР Физика
Using PhET in High School Chemistry- all my activities in pdf A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Лаб
ДомР
Демо
Хемија
Nuclear Fission Inquiry A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Stephanie Chasteen ВШ Лаб Хемија
Физика
Nuclear Processes A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Phil Cook ВШ Лаб
Phet Nuclear Fission Simulation Lab A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Drew Isola ВШ
СШ
Лаб Физика
Хемија
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López ВШ
СШ
Друго Хемија
Географија
Физика
Биологија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Географија
Хемија
Физика
Биологија
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ВШ
ДД-Вовед
Друго Хемија
Nuclear Physics Simulation Homework Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед
ВШ
ДомР Физика
PHET - Energiecentrale of kernbom? Loran de Vries СШ Remote
Guided
Лаб
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Хемија
Биологија
Физика
Fission: controlled vs. uncontrolled barbara buckley ВШ Remote
Лаб
Хемија
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Exploring Nuclear Fission Karen M ВШ Лаб Хемија
Физика
Instructor Clarence Canty Друго Лаб
КП
Nuclear Fission Simulation Mark Blaisdell ВШ Лаб
Radioactive Decay, Fission and Chain Reactions Debra Krause Dandaneau ВШ
ДД-Вовед
Лаб
Друго
Физика
Exploring Fission (inquiry) K. Gates СШ
ВШ
Лаб Физика
Exploring Nuclear Energy Traci Radil ВШ Лаб
핵분열 SIM 사용지침서 이화국(Wha Kuk Lee) СШ
ВШ
Лаб
Демо
Хемија
Физика

Јазик Download or Run Совети
Албански Сите shqip Download Run now Ndarja e bërthamës
Амхарички Сите Amharic Download Run now የኑክሌር ፍንዳታ
Англиски Сите English Download Run now Nuclear Fission
Арапски Сите العربية Download Run now الانشطار النووي
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now الانشطار النووي
Баскијски Сите Euskara Download Run now Fisio nuklearra
Беларуски Сите беларускі Download Run now Ядзернае дзяленне
Босански Сите Bosanski Download Run now Nuklearni raspad
Бугарски Сите български Download Run now Разцепване на ядро
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Sự phân hạch
Галициски Сите Gallegan Download Run now Fisión Nuclear
Германски Сите Deutsch Download Run now Kernspaltung
Грузиски Сите ქართული Download Run now ბირთვული დაშლა
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Πυρηνική σχάση
Дански Сите Dansk Download Run now Kernespaltning
Естонски Сите Eesti Download Run now Tuumade lõhustumine
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Fisi Nuklir
Италијански Сите italiano Download Run now Fissione Nucleare
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 核分裂
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Ядроның бөлігі
Каннада Сите Kannada Download Run now ಪರಮಾಣು ವಿಧಳನ
Каталонски Сите català Download Run now Fissió Nuclear
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 核裂变
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 原子分裂
Корејски Сите 한국어 Download Run now 핵분열
Лао Сите Lao Download Run now ນຶວເຄຼຍ
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Цөмийн Хуваагдал
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Fisjon
Норвешки Ниноршк Сите Norwegian Nynorsk Download Run now Fisjon
Пашто Сите Pushto Download Run now هستوي چاودنه
Персиски Сите فارسی Download Run now شكافت هسته اى
Полски Сите polski Download Run now Rozpad jądra
Португалски Сите português Download Run now Fissão nuclear
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Fissão Nuclear Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Fisiune nucleară
Руски Сите русский Download Run now Деление ядра
Синхалски Сите Sinhalese Download Run now Nuclear Fission
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Štiepenie jadier
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Jedrska cepitev
Српски Сите Српски Download Run now Нуклеарни распад
Тајландски Сите ไทย Download Run now นิวเคลียร์ฟิชชัน
Тамилски Сите Tamil Download Run now அணுபிளவு
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Ýadro dargatmagy
Турски Сите Türkçe Download Run now Nükleer Fisyon
Украински Сите українська Download Run now Ядерні реакції Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Maghasadás
Фински Сите suomi Download Run now Fissio
Француски Сите français Download Run now Fission nucléaire
Хаити Сите Haitian Download Run now Fisyon nikleyè
Хебрејски Сите עברית Download Run now ביקוע גרעיני
Холандски Сите Nederlands Download Run now Kernsplitsing
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Nuklearna fisija
Чешки Сите čeština Download Run now Štěpení jader
Шведски Сите svenska Download Run now Kärnfission
Шпански Сите español Download Run now Fisión Nuclear Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Fisión Nuclear Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Fisión Nuclear

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Wendy Adams
 • John Blanco (developer)
 • Ron LeMaster (developer)
 • Sam McKagan
 • Kathy Perkins
 • Noah Podolefsky
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Wendy Adams
 • Interviewer: Danielle Harlow
 • Piccolo
 • JFreeChart