Генератор

Генератор Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Генератор
 • фарадеев' закон
 • Магнетно поле
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Генератор
 • фарадеев' закон
 • Магнетно поле
 • Индукција

Опис

Произведуваат електрична енергија со бар Магнет! Откријте ја физикатА зад појавите со истражување на магнети и како можете да ги користите за да направете сијалицата да свети.

Примери за целите на учење

 • Идентификувајте ја опремата и условите кои произведуваат индукција
 • Споредете како сијалицата и волтметарот може да се користат за да се покажат карактеристики на индуцирана струја
 • предвидете како ќе се смени кога сегашните услови се различни.
  Објаснете ја практичната примена на Законот на Фарадеј
 • Објаснете што е причината за индукција
Верзија 2.07

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Induction (high school version) (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ КП
Лаб
Физика
Induction (college homework version) (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед КП
ДомР
Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López ВШ
СШ
Друго Географија
Биологија
Физика
Хемија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Физика
Биологија
Географија
Хемија
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Хемија
Математика
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Биологија
Хемија
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
POGIL-style simulation analysis Nicole Flynn ВШ Лаб Физика
Electromagnetic Induction Patrick Foley ВШ КП
ДомР
Лаб
Физика
Roteiros – Experimentos virtuais com o simulador “Gerador” do PhET Cremilson Souza ВШ Discuss
Демо
MC
Лаб
Guided
Физика
INDUCCIÓN ELECTROMAGNÉTICA FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ Лаб
Guided
ДомР
Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Jenerator
Албански Сите shqip Download Run now Gjenerator
Амхарички Сите Amharic Download Run now ጀነሬተር
Англиски Сите English Download Run now Generator
Арапски Сите العربية Download Run now Generator
Баскијски Сите Euskara Download Run now Sorgailua
Беларуски Сите беларускі Download Run now Генератар
Босански Сите Bosanski Download Run now Generator
Бугарски Сите български Download Run now Генератор
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Máy phát điện
Галициски Сите Gallegan Download Run now Xerador
Германски Сите Deutsch Download Run now Generator
Грузиски Сите ქართული Download Run now გენერატორი
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Γεννήτρια
Дански Сите Dansk Download Run now Generator
Ерменски Сите Armenian Download Run now Գեներատոր
Естонски Сите Eesti Download Run now Generaator
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Generator
Италијански Сите italiano Download Run now Generatore
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 発電機
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Генератор
Каннада Сите Kannada Download Run now ವಿದ್ಯುಚ್ಛಕ್ತಿ ಉತ್ಪಾದಕ
Каталонски Сите català Download Run now Generador
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 发电机
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 發電機
Кмерски Сите Khmer Download Run now ជនិតា
Корејски Сите 한국어 Download Run now 발전기
Лао Сите Lao Download Run now ເຄື່ອງກໍາເນີດໄຟຟ້າ
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Ģenerators
Литвански Сите Lietuvių Download Run now Generator
Марати Сите मराठी Download Run now जनित्र (जनरेटर)
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Үүсгүүр
Персиски Сите فارسی Download Run now مولد برق
Полски Сите polski Download Run now Generator
Португалски Сите português Download Run now Generator
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Gerador Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Generator
Руски Сите русский Download Run now Генератор
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Generátor
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Generator
Српски Сите Српски Download Run now Генератор
Тајландски Сите ไทย Download Run now ไดนาโม
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Generator
Турски Сите Türkçe Download Run now Generator
Украински Сите українська Download Run now Генератор Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Generátor
Фински Сите suomi Download Run now Generaattori
Француски Сите français Download Run now Alternateur
Хаити Сите Haitian Download Run now Jeneratè
Хебрејски Сите עברית Download Run now מחולל
Холандски Сите Nederlands Download Run now Generator
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Generator
Чешки Сите čeština Download Run now Generator
Шведски Сите svenska Download Run now Generator
Шпански Сите español Download Run now Generador Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Generador Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Generador

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Dubson
 • Chris Malley (developer)
 • Kathy Perkins
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Danielle Harlow
 • Interviewer: Archie Paulson