Фарадеева Електромагнетна лабораторија

Фарадеева Електромагнетна лабораторија Слика од екранот Превземи Вградување
 • фарадеев' закон
 • Магнетно поле
 • Магнети

Содржина

 • фарадеев' закон
 • Магнетно поле
 • Магнети

Description

Играјте со бар Магнет и калеми за да дознаате повеќе за законот на Фарадеј. Движете еден бар магнет во близина на еден или два калеми за да почне да свети сијалицата . Погледни ги линиите на магнетното поле. Амперметарот ја покажува насоката и големината на струјата. Погледни ги линиите на магнетно поле или користете еден амперметар за да го покаже правецот и големината на струјата. Можете исто така да си играте со електромагнети, генератори и трансформатори!

Примери за целите на учење

 • Предвиди ја насоката на магнетното поле на различни локации низ еден бар Магнет и електромагнет.
 • Спореди бар магнети и електромагнети.
 • Одредување на карактеристики на електромагнети кои се варијабилни и кои ефекти ги има секоја променлива на јачината на магнетно поле и насоката.
 • Поврзете ја силата на магнетното поле сила квантитативно и квалитативно.
 • Идентификувајте опрема и услови кои произведуваат индукција.
 • Споредете како сијалица и волтметар може да се користат за да се покажат карактеристики на индуцираната струја.
 • Предвидете како ќе се смени струјата кога условите се променливи.
Version 2.07

Teacher Tips

Водичот за наставници (pdf) содржи совети создадени од тимот на PhET.. ( PDF ).

Video Primer

Please sign in to watch the video primer

Teacher-Submitted Activities

Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Static Magnetic and Electric unit (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Лаб
ДомР
Демо
Физика
Induction (high school version) (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Лаб
КП
Физика
Induction (college homework version) (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед КП
ДомР
Физика
Magnets-Introduction (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Лаб
КП
Физика
Faraday’s Electromagnetic Lab A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Dr. Wendy Adams ВШ
ДД-Вовед
ДомР
Guided
Физика
Investigating Electromagnetism Applications A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Exploring magnets, pickup coils and generators A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Introduction to Magnetic Fields (bar magnets and electromagnets) - Inquiry Based A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Josie Herman СШ
ДД-Вовед
ВШ
Лаб Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Друго Географија
Хемија
Биологија
Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Географија
Физика
Биологија
Хемија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Хемија
Биологија
Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
Magnet Lab Amy Jordan ВШ Лаб Физика
Faraday- The E part of Eintstein's Big Idea Daniel Nieman ВШ Лаб Физика
Faraday's Electromagnetic Lab Dean Baird ДД-Вовед
ВШ
Лаб
ДомР
Initial Magnetism Investigation (Inquiry Based) Bruce Palmquist ВШ Лаб
Electromagnetic Generation - Phet simulation Pauline Seales ВШ Лаб Физика
Faraday Experiment Self Directed Learning Chris Cochran ВШ КП Физика
PhET Faraday Simulation Nicole Murawski ВШ Лаб Физика
Faraday's Electromagnetic Lab Robert Kennedy ВШ Лаб Физика
Faradays Electromagnetic Lab: Generating Electricity Steve Reeves ВШ ДомР Физика
Faradays AC-DC and Electromagnetism Steve Reeves ВШ ДомР Физика
Roteiro de atividades para os alunos Ygor Bernardes ВШ Guided Физика
Computer Simulations as a Tool to Assist Teaching Basics of Electromagnetism (Simulações Computacionais Como Ferramenta Auxiliar ao Ensino de Conceitos Básicos de Eletromagnetismo) Josué Antunes de Macêdo & Adriana Gomes Dickman СШ КП
Друго
Лаб
Демо
Физика
Laboratorio Virtual para abordar la Ley de Inducción de Faraday basado en las propuestas del Aprendizaje Activo de la Física Diego Fernando Becerra Rodríguez ДД-Вовед
ДД-Нап
Лаб Физика
Ley de Faraday Forma diferencial Diego Fernando Becerra Rodríguez Дипл Guided Физика

Јазик Download or Run Tips
Kurdish (Turkey) All Kurdish (Turkey) Download Run now Ezmûngeha KarebaMiknatisî ya Faraday
Албански All shqip Download Run now Eksperimenti Virtual i Efektit Elektromagnetik të Faraday-t
Англиски All English Download Run now Faraday's Electromagnetic Lab
Арапски All العربية Download Run now مختبر فراداي للمغناطيس الكهربائي
Баскијски All Euskara Download Run now Faraday-ren laborategi elektromagnetikoa
Беларуски All беларускі Download Run now Электрамагнітная лабараторыя Фарадэя
Босански All Bosanski Download Run now Fаrаdejevа elektromаgnetnа lаborаtorijа
Бразилски Португалски All português (Brasil) Download Run now Laboratório de Eletromagnetismo de Faraday
Бугарски All български Download Run now Електромагнитна лаборатория на Майкъл Фарадей
Виетнамски All Tiếng Việt Download Run now Phòng thí nghiêm điện từ của FARADAY
Галициски All Gallegan Download Run now Lab Lei de Faraday
Германски All Deutsch Download Run now Faradays Elektromagnetisches Labor
Грузиски All ქართული Download Run now ფარადეის ელექტრომაგნიტური ლაბორატორია
Грчки All Ελληνικά Download Run now Εργαστήριο Ηλεκτρομαγνητισμού Faraday
Дански All Dansk Download Run now Faradays elektromagnetiske laboratorie.
Ерменски All Armenian Download Run now Ֆարադեյի Էլեկտրամագնիսական լաբարատորիան
Естонски All Eesti Download Run now Faraday elektromagnetlabor
Индонезиски All Bahasa Indonesia Download Run now Laboratorium Elektromagnetik Faraday
Италијански All italiano Download Run now Laboratorio elettromagnetico di Faraday
Јапонски All 日本語 Download Run now ファラデーの電磁石研究所
Казахстански All Kazakh Download Run now Электромагниттік Фарадай Зертханасы
Каннада All Kannada Download Run now ಫಾರಡೆಯ ವಿದ್ಯುತ್ ಕಾಂತ ಲ್ಯಾಬ್
Каталонски All català Download Run now Laboratori Electromagnètic de Faraday
Кинески - Поедноставен All 中文 (中国) Download Run now 法拉第电磁感应实验
Кинески - Традиционален All 中文 (台灣) Download Run now 法拉第的電磁實驗室
Кмерски All Khmer Download Run now មន្ទី​រពិសោធន៍​អេឡិច​ត្រូ​ម៉ាញេទិច​របស់ផារ៉ាដេ
Корејски All 한국어 Download Run now 패러데이의 전자기 실험
Лао All Lao Download Run now ຫ້ອງທົດລອງ ແມ່ເຫຼັກໄຟຟ້າ ຂອງ ທ່ານ ແຟຣາເດ
Латвиски All Latviešu Download Run now Faradeja elektromagnētiskā laboratorija
Литвански All Lietuvių Download Run now Faradėjaus elektromagnetinė labaratorija
Марати All मराठी Download Run now फॅरेडेची विद्युतचुंबकीय प्रयोगशाळा
Монголски All Монгол (Монгол) Download Run now Фарадейгийн Цахилгаан соронзон лаборатори
Персиски All فارسی Download Run now آزمایشگاه الکترومغناطیسی فارادی
Полски All polski Download Run now Elektromagnetyczne laboratorium Pana Faradya
Португалски All português Download Run now Laboratório de Eletromagnetismo
Романски All română Download Run now Laboratorul Electromagnetic al lui Faraday
Руски All русский Download Run now Электромагнитная лаборатория Фарадея
Словачки All Slovenčina Download Run now Faradayove magnetické laboratórium
Словенечки All Slovenščina Download Run now Faradayev elektromagnetni laboratorij
Српски All Српски Download Run now Фарадејева електромагнетна лабораторија
Тајландски All ไทย Download Run now การทดลองแม่เหล็กไฟฟ้าของฟาราเดย์
Туркменистански All Turkmen Download Run now Faradeýiň Elektromagnit Labaratoriýasy
Турски All Türkçe Download Run now Faraday Elektromanyetik Lab.
Украински All українська Download Run now Лабораторія електромагнітизму
Унгарски All magyar Download Run now Faraday elektromágneses laboratóriuma
Фински All suomi Download Run now Faraday'n sähkömagneettinen laboratorio
Француски All français Download Run now Labo d'électromagnétisme de Faraday
Хаити All Haitian Download Run now Laboratwa Elektromayetik Faraday la
Хебрејски All עברית Download Run now מעבדת האלקטרומגנטיות של פרדיי
Холандски All Nederlands Download Run now Faraday's Elektromagnetisch Lab
Хрватски All hrvatski Download Run now Faradayeva elektromagnetska indukcija
Чешки All čeština Download Run now Faradayova elektromagnetická laboratoř
Шведски All svenska Download Run now Faradays labb om elektromagnetism
Шпански All español Download Run now Laboratorio electromágnetico de Faraday
Шпански (Мексико) All español (México) Download Run now Laboratorio electromágnetico de Faraday
Шпански (Перу) All español (Perú) Download Run now Laboratorio Electromagnético de Faraday

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Dubson
 • Chris Malley (developer)
 • Kathy Perkins
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Danielle Harlow
 • Interviewer: Archie Paulson