Хидростатички притисок

Хидростатички притисок Слика од екранот Превземи Вградување
 • Притисок
 • Флуиди
 • Густина
Java Logo Оригинални симулации и преводи

Теми

 • Притисок
 • Флуиди
 • Густина

Опис

Истражете го притисокот под и над водата. Погледнете како притисок се менува кога ќе се промени течноста, гравитацијата, формата на садот, и волуменот.

Примери за целите на учење

 • Испитајте како се менува притисокот во воздухот и водата.
 • Откријте како можете да го промените притисокот.
 • Предвидете го притисокот во различни ситуации.
Верзија 1.1.18

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Fluid Pressure - an inquiry introduction A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
СШ
ДомР
MC
Лаб
Remote
Географија
Физика
Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
Демо
Лаб
ДомР
Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López ВШ
СШ
Друго Географија
Биологија
Хемија
Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Биологија
Физика
Географија
Presión hidrostática por indagación Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein, traducción por Diana López ВШ
ДД-Вовед
СШ
ДомР
Remote
Лаб
Guided
MC
Физика
Географија
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
ВШ
Друго Математика
Хемија
Биологија
Физика
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Физика
Математика
Хемија
Preguntas de razonamiento para todas las simulaciones HTML5 Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López Дипл
K-5
ВШ
СШ
ДД-Нап
ДД-Вовед
Discuss
ДомР
Хемија
Математика
Астрономија
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Физика
Хемија
Биологија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Exploring Pressure Underground with PhET Simulation Lab Chris McNary СШ ДомР
Guided
Демо
Лаб
Географија
Физика
Exploring Pressure Bruce Palmquist ДД-Вовед
ВШ
ДомР
Лаб
Guided
Физика
Математика
Tihedus Siim Tõkke ВШ ДомР
Лаб
Физика
Modelando equação matemática sobre pressão Juciane1 Matrtins ВШ Лаб Физика
Pressão Hidrostática no "Under Pressure (HTML5)" Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales Друго
СШ
ВШ
Guided
ДомР
Друго
Географија
Физика
Математика
Друго
Pressão Hidrostática (Conceitos) no "Under Pressure (HTML5)" Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales Друго
СШ
ВШ
ДомР
Guided
Друго
Физика
Географија
Друго
Presión hidrostática y atmósferica. Práctica de laboratorio virtual PHET Nohemi Lopez ВШ Лаб Физика
LABORATORIO DE PRESIONES Laureano Costarrosa ВШ Лаб Физика

Јазик Download or Run Совети
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Maye təzyiqi
Албански Сите shqip Download Run now Nën shtypje
Англиски Сите English Download Run now Under Pressure
Арапски Сите العربية Download Run now تحت ضغط
Баскијски Сите Euskara Download Run now Presiopean
Беларуски Сите беларускі Download Run now Пад ціскам
Босански Сите Bosanski Download Run now Pritisak
Бугарски Сите български Download Run now Под налягане
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Áp suất
Галициски Сите Gallegan Download Run now Baixo presión
Германски Сите Deutsch Download Run now Unter Druck
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Υπό πίεση
Гуџарати Сите Gujarati Download Run now નીચેનું દબાણ- Pankajsid34
Дански Сите Dansk Download Run now Under tryk
Ерменски Сите Armenian Download Run now Ճնշման տակ
Естонски Сите Eesti Download Run now Surve all
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Di Bawah Tekanan
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Faoi Bhrú
Италијански Сите italiano Download Run now In pressione
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 圧力
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Гидростатикалық қысым
Каннада Сите Kannada Download Run now ಒತ್ತಡಕ್ಕೆ ಒಳಗಾಗಿರುವ
Каталонски Сите català Download Run now Sota Pressió
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 受到压力
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Under Pressure_壓力之下
Корејски Сите 한국어 Download Run now 가압
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Zem spiediena
Марати Сите मराठी Download Run now दाबाखाली
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Даралтын Үйлчлэл
Персиски Сите فارسی Download Run now تحت فشار
Полски Сите polski Download Run now Pod Ciśnieniem
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Sob Pressão Преземи совети за наставници во PDF
Руски Сите русский Download Run now Под давлением
Синхалски Сите Sinhalese Download Run now පීඩනයක් යටතේ
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Tlak v kvapaline
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Hidrostatični tlak
Српски Сите Српски Download Run now Хидростатички притисак
Тајландски Сите ไทย Download Run now แรงดันในของเหลว
Тамилски Сите Tamil Download Run now திரவ அமுக்கம்
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Basyş astynda
Турски Сите Türkçe Download Run now Basınç
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Босим остида
Украински Сите українська Download Run now Під тиском Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Nyomás alatt
Фински Сите suomi Download Run now Paineen alla
Француски Сите français Download Run now Sous Pression
Хебрејски Сите עברית Download Run now תחת לחץ
Хинду Сите हिंदी Download Run now दाब 
Холандски Сите Nederlands Download Run now Onder druk
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Pod tlakom
Чешки Сите čeština Download Run now Pod tlakem
Шведски Сите svenska Download Run now Under tryck
Шпански Сите español Download Run now Bajo presión Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Bajo presión
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Bajo Presión
Шпански (Шпанија) Сите español (España) Download Run now Bajo presión

HTML5 sims can run on iPads and Chromebooks, as well as PC, Mac, and Linux systems.

iPad:
iOS 12+ Safari
iPad compatible sims

Android:
Not officially supported. If you are using the HTML5 sims on Android, we recommend using the latest version of Google Chrome.

Chromebook:
Latest version of Google Chrome
The HTML5 and Flash PhET sims are supported on all Chromebooks.
Chromebook compatible sims

Windows Systems:
Microsoft Edge, latest version of Firefox, latest version of Google Chrome.

Macintosh Systems:
macOS 10.13+, Safari 13+, latest version of Chrome.

Linux Systems:
Not officially supported. Please contact phethelp@colorado.edu with troubleshooting issues.

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Sam Reid (lead, developer)
 • John Blanco (developer)
 • Bryce Gruneich
 • Noah Podolefsky
 • Ariel Paul
 • Patricia Loeblein
 • Kathy Perkins
 • Rachel Pepper
 • almond-0.2.9.js
 • FileSaver-b8054a2.js
 • fontawesome-webfont-3.0.2.svg
 • jama-1.0.2
 • jquery-2.1.0.js
 • lodash-2.4.1.js
 • pegjs-0.7.0.js
 • seedrandom-2.4.2.js
 • text-2.0.12.js
 • Mobile Learner Labs