Молекули и светлост

Молекули и светлост Слика од екранот Превземи Вградување
 • Молекули
 • Фотони
 • Апсорпција
Java Logo Оригинални симулации и преводи

Теми

 • Молекули
 • Фотони
 • Апсорпција
 • Светлина

Опис

Дали некогаш сте се запрашале како стакленичките гасови влијаат на климата, или зошто озонската обвивка е важна? Употребете ја симулацијата да истражете како светлината се поврзува со молекулите во нашата атмосфера.

Примери за целите на учење

 • Откријте како светлината се поврзува со молекулите во нашата атмосфера
 • Идентификувајте како апсорпцијата на светлината зависи од молекулите и видот на светлината
 • Одредете ја енергијата на светлината како резултат на движењето
 • Идентификувајте како енергијата се зголемува од микробрановата кон ултравиолетовата светлина
 • Предвидете го движењето на молекулите врз основа на видот на светлина која ја апсорбира
 • Идентификувајте како структурата на молекулите влијае на тоа како тие се во сооднос со светлината
Верзија 1.5.9

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Пример за видео

Ве молиме најавете се за да ги гледате видеата

Звучни карактеристики

Активности поднесени од наставниците

Molecules and Light - Guided Inquiry Activity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Alycia M. Palmer ДД-Вовед Guided Хемија
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López СШ Друго Хемија
Географија
Физика
Биологија
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ВШ
ДД-Вовед
Друго Хемија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Биологија
Географија
Физика
Preguntas de razonamiento para todas las simulaciones HTML5 Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López K-5
Дипл
ВШ
СШ
ДД-Вовед
ДД-Нап
Discuss
ДомР
Астрономија
Физика
Хемија
Математика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Биологија
Хемија
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Greenhouse Effect Simulations Jack Ganse СШ
ВШ
Guided
Discuss
Географија

Јазик Download or Run Совети
Албански Сите shqip Download Run now Molekulat dhe Drita
Англиски Сите English Download Run now Molecules and Light
Арапски Сите العربية Download Run now الجزيئات والضوء
Баскијски Сите Euskara Download Run now Molekulak eta argia
Босански Сите Bosanski Download Run now Molekule i svjetlost
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Phân tử và ánh sáng
Галициски Сите Gallegan Download Run now Moléculas e Luz
Германски Сите Deutsch Download Run now Moleküle und Licht
Грузиски Сите ქართული Download Run now მოლეკულები და სინათლე
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Μόρια και Φως
Гуџарати Сите Gujarati Download Run now પરમાણુ અને પ્રકાશ- Pankajsid34
Дански Сите Dansk Download Run now Molekyler og lys
Естонски Сите Eesti Download Run now Molekulid ja valgus
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Molekul dan Cahaya
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Móilíní agus Solas
Италијански Сите italiano Download Run now Molecole e luce
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 分子と光
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Молекулалар және сәуле түсіру
Каннада Сите Kannada Download Run now ಕಣಗಳು ಮತ್ತು ಬೆಳಕು
Каталонски Сите català Download Run now Molècules i llum
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 分子与光
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Molecules and Light_分子與光
Кмерски Сите Khmer Download Run now ម៉ូលេគុល និងពន្លឺ
Корејски Сите 한국어 Download Run now 분자와 빛
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Molekulas un gaisma
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Молекул ба Гэрэл 
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Molekyler og lys
Норвешки Ниноршк Сите Norwegian Nynorsk Download Run now Molekyl og lys
Персиски Сите فارسی Download Run now مولکول ها و نور
Полски Сите polski Download Run now Cząsteczki i promieniowanie elektromagnetyczne
Португалски Сите português Download Run now Moléculas e Luz
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Moléculas e Luz Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Moleculele și lumina
Руски Сите русский Download Run now Молекулы и свет
Синхалски Сите Sinhalese Download Run now  විද්‍යුත් චුම්බක තරංග තුළ දී අණුවල හැසිරිම
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Molekuly a žiarenie
Српски Сите Српски Download Run now Молекули и светлост
Тајландски Сите ไทย Download Run now โมเลกุลและแสงขาว
Тамилски Сите Tamil Download Run now மூலக்கூறுகளும் ஔியும்
Тибетански Сите Tibetan Download Run now འདུས་རྡུལ་དང་འོད།
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Molekulalar we ýagtylyk
Турски Сите Türkçe Download Run now Moleküller ve Işık
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Molekulalar va yorug‘lik
Украински Сите українська Download Run now Молекули і світло Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Molekulák és a fény
Фински Сите suomi Download Run now Molekyylit ja valo
Француски Сите français Download Run now Molécules et lumière
Хебрејски Сите עברית Download Run now מולקולות ואור
Хинду Сите हिंदी Download Run now अणु और प्रकाश 
Холандски Сите Nederlands Download Run now Moleculen en licht
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Molecules and Light
Чешки Сите čeština Download Run now Molekuly a světlo
Шведски Сите svenska Download Run now Molekyler och ljus
Шпански Сите español Download Run now Moléculas y luz Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Moléculas y luz
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Moléculas y Luz

HTML5 sims can run on iPads and Chromebooks, as well as PC, Mac, and Linux systems on modern web browsers. If you are experiencing issues using an HTML5 sim on a supported platform, please disable any browser extensions.

iPad:
iOS 12+ Safari
iPad compatible sims

Android:
Not officially supported. If you are using the HTML5 sims on Android, we recommend using the latest version of Google Chrome.

Chromebook:
Latest version of Google Chrome
The HTML5 and Flash PhET sims are supported on all Chromebooks.
Chromebook compatible sims

Windows Systems:
Microsoft Edge, latest version of Firefox, latest version of Google Chrome.

Macintosh Systems:
macOS 10.13+, Safari 13+, latest version of Chrome.

Linux Systems:
Not officially supported. Please contact phethelp@colorado.edu with troubleshooting issues.

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Amy Rouinfar (lead)
 • Jesse Greenberg (developer)
 • John Blanco (developer)
 • Sam Reid (developer)
 • Aaron Davis (developer)
 • Kelly Lancaster
 • Yuen-ying Carpenter
 • Brett Fiedler
 • Patricia Loeblein
 • Wanda Diaz Merced
 • Emily B. Moore
 • Matthew Moore
 • Robert Parson
 • Ariel Paul
 • Kathy Perkins
 • Taliesin Smith
 • Brianna Tomlinson
 • Syan Zhou
 • Alex Klinger (graphic arts)
 • Ashton Morris (sound design)
 • Mike Winters (sond design)
 • base64-js-1.2.0.js
 • es6-promise-1e68dc.auto.min.js
 • FileSaver-b8054a2.js
 • font-awesome-4.5.0
 • game-up-camera-1.0.0.js
 • he-1.1.1.js
 • himalaya-0.2.7.js
 • jama-1.0.2
 • jquery-2.1.0.js
 • lodash-4.17.4.js
 • mdn-array-from-polyfill.js
 • pegjs-0.7.0.js
 • seedrandom-2.4.2.js
 • TextEncoderLite-3c9f6f0.js