МОМЕНТ НА СИЛАТА

МОМЕНТ НА СИЛАТА Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Ротација
 • Вртежен момент
 • Момент на инерција
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Ротација
 • Вртежен момент
 • Момент на инерција
 • Аголен момент

Опис

Испитајте како вртежниот момент предизвикува објект да ротира. Откријте ги односите помеѓу аголното забрзување, моментот на инерција, аголниот импулс и вртежниот момент.

Примери за целите на учење

 • Утврди ја врската меѓу применетата сила, силата на триење (на сопирачките) и вртежниот момент
 • Напиши равенка која го поврзува потребниот вртежен момент со радиусот на кој се применува силата
 • Опишете го со свои зборови односот помеѓу вртежниот момент и моментот на инерција
 • Напиши равенка која се однесува на моментот на инерција на аголна брзина
 • Покажи дека аголниот импулс е конзервиран со примери на бубачка која шета на ротирачка платформа.
Верзија 1.13

Активности поднесени од наставниците

How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Физика
Хемија
Биологија
Географија
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Математика
Физика
Хемија
大一物理引導式自我發現 (中文/英文): 轉動和振蕩 Charity Grace White (白愛恩), Ammanuel Assefa, Byron Lin (林彥孝), Jonathon David White (白小明) ДД-Вовед Guided
Remote
Лаб
Физика
Guided Discovery (Chinese/English) for Freshman University Physics: 4. Rotations & Oscillations Charity Grace White (白愛恩), Ammanuel Assefa, Byron Lin (林彥孝), Jonathon David White (白小明) ДД-Вовед Remote
Лаб
Guided
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Биологија
Хемија
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
Balanced & Unbalanced Torque Webquest Heather Koczur ВШ Лаб Физика
Torque, Moment of Inertia, and Angular Momentum Sarah Stanhope ВШ
ДД-Вовед
Лаб
КП
Физика
Answer Key - Torque, Moment of Inertia, and Angular Momentum Sarah Stanhope ДД-Вовед
ВШ
Лаб
Torque, Moment of Inertia, Angular Momentum Sarah Stanhope ВШ
ДД-Вовед
Лаб

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Ristêr
Албански Сите shqip Download Run now Momenti i forcës
Амхарички Сите Amharic Download Run now ሃይላዙሪት
Англиски Сите English Download Run now Torque
Арапски Сите العربية Download Run now العزم
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now العزم
Баскијски Сите Euskara Download Run now Momentua
Беларуски Сите беларускі Download Run now Вярчальны момант
Босански Сите Bosanski Download Run now MOMENT SILE
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Moment lực
Галициски Сите Gallegan Download Run now Torque
Германски Сите Deutsch Download Run now Drehmoment
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now ροπή στρέψης
Дански Сите Dansk Download Run now Drejningsmoment
Естонски Сите Eesti Download Run now Pöördemoment
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Torsi/Momen Gaya
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Casmhóimint
Италијански Сите italiano Download Run now Momento meccanico
Јапонски Сите 日本語 Download Run now トルク
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 力矩
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 力矩
Кмерски Сите Khmer Download Run now កម្លាំង​បង្វិល
Корејски Сите 한국어 Download Run now 회전력
Лао Сите Lao Download Run now ຄວາມແຮງບິດ
Малајски Сите Bahasa Melayu Download Run now Tork
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Хүчний Момент
Персиски Сите فارسی Download Run now گشتاور
Полски Сите polski Download Run now moment siły
Португалски Сите português Download Run now Momento
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Torque
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Moment sily
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Navor
Српски Сите Српски Download Run now МОМЕНТ СИЛЕ
Тајландски Сите ไทย Download Run now ทอร์ค(แรงบิด)
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Aýlaw moment
Турски Сите Türkçe Download Run now Tork
Украински Сите українська Download Run now Крутильний момент
Унгарски Сите magyar Download Run now Forgatónyomaték
Фински Сите suomi Download Run now Vääntömomentti
Француски Сите français Download Run now Couple
Хебрејски Сите עברית Download Run now מומנט סיבוב
Холандски Сите Nederlands Download Run now Koppel
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Moment sile
Чешки Сите čeština Download Run now Moment síly
Шведски Сите svenska Download Run now Vridmoment
Шпански Сите español Download Run now Torsión
Шпански (Колумбија) Сите español (Colombia) Download Run now Torque
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Torque
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Torque

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Wendy Adams
 • Sam Reid
 • Kathy Perkins
 • Trish Loeblein
 • Piccolo
 • JFreeChart