Магнет и компас

Магнет и компас Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Магнетно поле
 • Магнети
 • Компас
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Магнетно поле
 • Магнети
 • Компас

Опис

Постојано се прашувам како компасот работи за да ни покаже кон Арктикот? Истражете ја интеракцијата помеѓу компас и бар магнет, а потоа додадете ја земјата и ќе најдете изненадувачки одговор! Менувајте ја силата на магнетот, и видете како работите се менуваат и внатре и надвор. Користете го мерачот на полето за мерење колку се менува магнетното поле.

Примери за целите на учење

 • Предвидете ја насоката на магнетното поле за различни локации околу еден бар Магнет
 • Поврзете ја силата на магнетното поле со далечината квантитативно и квалитативно
 • Опишете како магнетното поле на Земјата се однесува на еден бар магнет.
Верзија 2.07

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Magnets-Introduction (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ КП
Лаб
Физика
Introducción a Magnetismo A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. José Orozco y Diana López СШ
ВШ
ДД-Вовед
Guided
Remote
Демо
Лаб
ДомР
Discuss
Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Хемија
Географија
Физика
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Физика
Хемија
Математика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Биологија
Хемија
Физика
Electric & Magnetic Fileds JanaLee Moses СШ Remote
Лаб
ДомР
Guided
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Magnets and Compasses Simon Lees ВШ Лаб
Guided
ДомР
Физика
Magnet and Compass Rebecca Jaronski ВШ Лаб Физика
Астрономија
Atividade sobre magnetismo com simulação do PHET Francisco Pazzini ВШ Guided Физика
UNIDAD3 S14 L2 Imán y Brújula FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ Лаб
Guided
ДомР
Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Miknatis û Cihnuma
Албански Сите shqip Download Run now Magneti dhe Busulla
Амхарички Сите Amharic Download Run now ማግኔት እና ኮምፓስ
Англиски Сите English Download Run now Magnet and Compass
Арапски Сите العربية Download Run now Magnet and Compass
Баскијски Сите Euskara Download Run now Imana eta iparrorratza
Беларуски Сите беларускі Download Run now Магніт і компас
Босански Сите Bosanski Download Run now Magnet i kompas
Бугарски Сите български Download Run now Магнит и компас
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Nam châm và la bàn
Галициски Сите Gallegan Download Run now Imán e Compás
Германски Сите Deutsch Download Run now Magnet und Kompass
Грузиски Сите ქართული Download Run now მაგნიტი და კომპასი
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Μαγνήτης και Πυξίδα
Дански Сите Dansk Download Run now Magnet og kompas
Ерменски Сите Armenian Download Run now Մագնիս և Կողմնացույց
Естонски Сите Eesti Download Run now Magnet ja kompass
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Magnet dan Kompas
Италијански Сите italiano Download Run now Magnete e Bussola
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 磁石と方位磁針
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Магнит және компас
Каннада Сите Kannada Download Run now ಆಯಸ್ಕಾಂತ ಮತ್ತು ದಿಕ್ಸೂಚಿ
Каталонски Сите català Download Run now Imant i brúixola
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 磁体和指南针
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 磁鐵和指南針
Кмерски Сите Khmer Download Run now ត្រីវិស័យ និង​មេដែក
Корејски Сите 한국어 Download Run now 자석과 나침반
Лао Сите Lao Download Run now ແມ່ເຫຼັກ ແລະ ເຂັມຊີ້ທິດ
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Magnēts un kompass
Литвански Сите Lietuvių Download Run now Magnet and Compass
Марати Сите मराठी Download Run now चुंबक आणि होकायंत्र
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Соронзон ба Луужин
Персиски Сите فارسی Download Run now آهنربا و قطب نما
Полски Сите polski Download Run now Magnes i kompas
Португалски Сите português Download Run now Magnet and Compass
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Ímã e Bússola
Романски Сите română Download Run now Magnet si Busola
Руски Сите русский Download Run now Магнит и компас
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Magnet a kompas
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Magnet in kompas
Српски Сите Српски Download Run now Магнет и компас
Тајландски Сите ไทย Download Run now แม่เหล็กและเข็มทิศ
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Magnit we Kompas
Турски Сите Türkçe Download Run now Magnet and Compass
Украински Сите українська Download Run now Магніт і компас Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Mágnesrúd és tájoló
Фински Сите suomi Download Run now Magneetti ja kompassi
Француски Сите français Download Run now Aimant et boussole
Хаити Сите Haitian Download Run now Leman ak Bousol
Хебрејски Сите עברית Download Run now מגנט ומצפן
Холандски Сите Nederlands Download Run now Magnet and Compass
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Magnet i Kompas
Чешки Сите čeština Download Run now Magnet a kompas
Шведски Сите svenska Download Run now Magnet och kompass
Шпански Сите español Download Run now Imán y Brújula Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Imán y Brújula Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Imán y Brújula

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Dubson
 • Chris Malley (developer)
 • Kathy Perkins
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Danielle Harlow
 • Interviewer: Archie Paulson