Модел на атомот на Водород

Модел на атомот на Водород Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Квантна механика
 • Водороден атом
 • Боров модел
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Квантна механика
 • Водороден атом
 • Боров модел
 • ДеБролиева брановата должина
 • Schrodinger модел

Опис

Како научниците ја дознаа структурата на атомите без да гледаат во нив? Пробајте различни модели со пукање светлина на атомот. Проверете како предвидувањето на моделот се совпаѓа со експерименталните резултати.

Примери за целите на учење

 • Визуелизирајте различни модели на водороден атом.
 • Објаснете ги експерименталните предвидувања за секој модел што го прави.
 • Објаснете зошто луѓето веруваат во секој модел и зошто секоја историски модел е несоодветен.
 • Објаснете го односот меѓу физичката слика на орбитите и енергетскиот ниво дијаграм на еден електрон.
 • Вклучете се во градењето на моделот.
Верзија 1.11

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Visualization and Visual Illusions SIM Homework A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед ДомР Физика
Using PhET in High School Chemistry- all my activities in pdf A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
ДомР
Демо
Лаб
Хемија
Atomic models homework (Inquiry based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Sam McKagan, Kathy Perkins and Carl Wieman ДД-Вовед
ДД-Нап
ДомР Хемија
Физика
Models of Hydrogen Exploration A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Лаб Хемија
Физика
Atomic Marco Polo A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Ryan White СШ Лаб Хемија
Model of the Hydrogen Atom Handout A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Ashley Webb ДД-Вовед
ВШ
ДомР
Лаб
Астрономија
Географија
Хемија
Физика
Models of Atom A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Testing Ideas from Classical and Quantum Physics A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Bruce Palmquist ВШ
ДД-Вовед
Лаб
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Географија
Биологија
Физика
Хемија
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ДД-Вовед
ВШ
Друго Хемија
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
СШ
Друго Биологија
Математика
Хемија
Физика
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ДД-Вовед
ВШ
Друго Математика
Хемија
Физика
Opdracht- atoommodellen Onne Slooten ВШ КП
Лаб
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Хемија
Физика
Биологија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Atomic Models and Spectroscopy Ted Clark ДД-Вовед
ДД-Нап
ВШ
ДомР
Guided
Лаб
Хемија
Atomic Models and Spectroscopes Ted Clark ДД-Вовед КП
Лаб
Хемија
Light Emission and Lasers Debra Krause Dandaneau ДД-Вовед
ВШ
Друго
Лаб
Физика
Models of the hydrogen atom Paul Burgmayer ВШ Лаб
Bohr model of the atom for Chemistry Emily Haynes ВШ Лаб
ДомР
Хемија
Model of the Hydrogen Atom - Exploration curt miller ВШ Лаб Физика
수소원자의 모형 SIM 사용지침서 이화국(Wha Kuk Lee) ДД-Вовед
ВШ
Демо
Лаб
Астрономија
Физика
Хемија
Átomo de hidrogênio (modelo de Bohr) Fábio Bartolomeu Santana ДД-Вовед
ВШ
Guided
Лаб
Демо
Физика
Modelos Atomicos Andrés Gualberto Palomo Cuevas ВШ Guided Физика

Јазик Download or Run Совети
Албански Сите shqip Download Run now Modelet e atomit të Hidrogjenit
Амхарички Сите Amharic Download Run now የሃይድሮጃቶም ሞደሎች
Англиски Сите English Download Run now Models of the Hydrogen Atom
Арапски Сите العربية Download Run now نماذج من ذرّة الهيدروجين
Баскијски Сите Euskara Download Run now Hidrogeno-atomoaren ereduak
Беларуски Сите беларускі Download Run now Мадэлі атама вадароду
Босански Сите Bosanski Download Run now MODELI ATOMA VODONIKA
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Mô hình Nguyên tử Hydrogen
Галициски Сите Gallegan Download Run now Modelós do átomo de Hidróxeno
Германски Сите Deutsch Download Run now Modelle des Wasserstoffatoms
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Μοντέλα του Ατόμου του Υδρογόνου
Дански Сите Dansk Download Run now Model af hydrogenatomet
Естонски Сите Eesti Download Run now Vesiniku aatomi mudelid
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Model Atom Hidrogen
Италијански Сите italiano Download Run now Modelli dell'atomo di Idrogeno
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 水素原子モデル。
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Сутек атомының қалыптары
Каннада Сите Kannada Download Run now ಜಲಜನಕ ಪರಮಾಣು ಮಾದರಿ
Каталонски Сите català Download Run now Models de l'Àtom d'Hidrogen
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 氢原子模型
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 氫原子的模型
Кмерски Сите Khmer Download Run now គម្រូអាតូម​អ៊ីដ្រូសែន
Корејски Сите 한국어 Download Run now 수소원자의 모형
Лао Сите Lao Download Run now ແບບຈຳລອງອາຕອມຂອງໄຮໂດເຈນ
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Устөрөгчийн Атомын Загвар
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Modeller av Hydrogenatomet
Персиски Сите فارسی Download Run now مدل های اتم هیدروژن
Полски Сите polski Download Run now Modele atomu wodoru
Португалски Сите português Download Run now Modelos do Átomo de Hidrogênio
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Modelos do Átomo de Hidrogênio
Руски Сите русский Download Run now Модели атома водорода
Свахили Сите Swahili Download Run now Mifano ya haidrojeni atomu
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Model atómu vodíka
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Modeli atoma vodika
Српски Сите Српски Download Run now МОДЕЛИ АТОМА ВОДОНИКА
Тајландски Сите ไทย Download Run now แบบจำลองอะตอมไฮโดรเจน
Тамилски Сите Tamil Download Run now ஐதரச அணுவின் ஒப்புருக்கள்
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Wodorod atomyň modeli
Турски Сите Türkçe Download Run now Hidrojen atomu modeli
Украински Сите українська Download Run now Моделі атома водню Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Hidrogénatom-modellek
Фински Сите suomi Download Run now Vety-atomin malleja
Француски Сите français Download Run now Modèles de l'atome d'Hydrogène
Хебрејски Сите עברית Download Run now מודלים של אטום המימן
Хинду Сите हिंदी Download Run now हाइड्रोजन परमाणु के मॉडल
Холандски Сите Nederlands Download Run now Modellen van een waterstofatoom
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Model Atoma Vodika
Шведски Сите svenska Download Run now Model av Väteatomen
Шпански Сите español Download Run now Modelos del Átomo del Hidrógeno Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Modelos del Átomo del Hidrógeno Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Modelos del Átomo de Hidrógeno

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Wendy Adams
 • Michael Dubson
 • Chris Malley (developer)
 • Sam McKagan (lead)
 • Kathy Perkins
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Mindy Gratny
 • Interviewer: Sam McKagan