Лабораторија за гравитациона сила

Лабораторија за гравитациона сила Слика од екранот Превземи Вградување
 • Сила
 • Гравитација
HTML5 Badge Вратете се на HTML5 верзијата

Теми

 • Сила
 • Гравитација

Опис

Визуелизирајте ги гравитационите сили на два предмета кои влијаат еден на друг. Променете ги својствата на предметите, со цел да видиме како тоа ја менува гравитационата сила.

Примери за целите на учење

 • Поврзете ги гравитационите сили на масите на објектите и растојанието меѓу објектите.
 • Објаснете го Третиот Њутновиот закон за гравитационите сили.
 • Направете експерименти кои ќе ви овозможат да се добие равенка која се однесува на масата, далечината, и гравитационата сила.
  Користете мерења за да се утврди универзалната гравитациона константа.
Верзија 1.03

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Gravity Lab- intro A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
ДомР Астрономија
Физика
Географија
Математика
Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
Лаб
Демо
ДомР
Физика
Gravity Force Lab : calculations A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
ДомР Астрономија
Математика
Географија
Физика
Gravity Force Investigation (PreAP) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Gravity Force Worksheet A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. David Kennedy СШ Лаб Физика
Modeling Universal Gravitation Activity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Justin Snook ВШ
ДД-Вовед
Лаб Физика
Географија
Gravity Force Investigation (AP) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Физика
Географија
Биологија
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
СШ
Друго Хемија
Физика
Биологија
Математика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Биологија
Физика
Хемија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
Newton's Gravitation Law Simon Lees ВШ Лаб
ДомР
Guided
Физика
Астрономија
h Bobby Fine ВШ Лаб Физика
The Laws of Attraction Dean Baird ВШ Лаб Физика
Modeling Gravity Matt Mulholland ВШ Лаб Физика
Updated HTML Gravity Sim Linda Fox СШ
ВШ
Лаб
Gravity Force Simulation - Concept Questions Brian Miller СШ Лаб
КП
ДомР
Inquiry to Gravity Brian Underwood ВШ Лаб Физика
Gravity Force Lab - HTML Version Linda Fox СШ
ВШ
КП
Лаб
Демо
Физика
Gravity Force Lab Kevin Fairchild ВШ Лаб Физика
Universal Gravity-building formula, quantitative with graphing Steve Banasiak-HF physics team ВШ Лаб Географија
Физика
Universal Gravitation Sarah Stanhope ДД-Вовед
ВШ
Лаб
Cavendish Lab Dan Burns ВШ Лаб Физика
Gravity Force Lab for Physical Science Linda Fox ВШ Лаб Друго
Calculer le poids d'un "grave" Bernard Lacour Друго Друго Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Ezmûngeha Hêza Rakêşanê
Англиски Сите English Download Run now Gravity Force Lab
Арапски Сите العربية Download Run now معمل قوة الجذب
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now معمل قوة الجذب
Баскијски Сите Euskara Download Run now Grabitazio-indarraren Laborategia
Беларуски Сите беларускі Download Run now Лабараторыя гравітацыйнай сілы
Босански Сите Bosanski Download Run now GRAVITACIONA LABORATORIJA
Бугарски Сите български Download Run now Лаборатория на гравитационните сили
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Phòng thí nghiệm Lực hấp dẫn
Галициски Сите Gallegan Download Run now Gravidade Lab
Германски Сите Deutsch Download Run now Schwerkraftlabor
Грузиски Сите ქართული Download Run now იძულებითი გრავიტაციის ნიმუში
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Εργαστήριο Βαρύτητας
Дански Сите Dansk Download Run now Tiltrækningslaboratorium
Естонски Сите Eesti Download Run now Gravitatsioonilabor
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Lab Gaya Gravitasi
Италијански Сите italiano Download Run now Forza di gravità
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 重力実験室
Казахстански Сите Kazakh Download Run now гравитациялық күш
Каннада Сите Kannada Download Run now ಗುರುತ್ವ ಬಲ ಲ್ಯಾಬ್
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 万有引力实验
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Gravity Force Lab 萬有引力實驗室
Кмерски Сите Khmer Download Run now មន្ទី​ពិសោធន៍​កម្លាំង​ទំនាញ
Корејски Сите 한국어 Download Run now 만유인력 실험
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Gravitātes spēka laboratorija
Марати Сите मराठी Download Run now गुरुत्वीय बल प्रयोगशाळा
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Gravitasjonskraftlab
Персиски Сите فارسی Download Run now آرمایشگاه نیروی گرانش
Полски Сите polski Download Run now Siły Grawitacyjne Lab
Португалски Сите português Download Run now Laboratório de Força Gravítica
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Laboratório de Força Gravítica
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Laboratórium gravitačnej sily
Српски Сите Српски Download Run now ГРАВИТАЦИОНА ЛАБОРАТОРИЈА
Тајландски Сите ไทย Download Run now แรงดึงดูดระหว่างมวล
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Agyrlyk güýjüniň laboratoriýasy
Турски Сите Türkçe Download Run now Çekim Kuvveti Laboratuvarı
Унгарски Сите magyar Download Run now Tömegvonzás
Француски Сите français Download Run now Laboratoire sur la force de gravité
Хебрејски Сите עברית Download Run now מעבדת כוח כבידה
Холандски Сите Nederlands Download Run now Gravitatiekracht Laboratorium
Чешки Сите čeština Download Run now Gravitační laboratoř
Шведски Сите svenska Download Run now Gravitationskraftslabb
Шпански Сите español Download Run now Lab. Fuerza de Gravedad
Шпански (Колумбија) Сите español (Colombia) Download Run now Laboratorio de fuerza gravitacional
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Lab. Fuerza de Gravedad
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Laboratorio de Fuerza Gravitacional

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Sam Reid
 • Noah Podolefsky
 • Carl Wieman
 • Trish Loeblein
 • Piccolo2D
 • Scala