Триење

Триење Слика од екранот Превземи Вградување
 • Триење
 • Термодинамика
 • Топлина
HTML5 Badge Вратете се на HTML5 верзијата

Теми

 • Триење
 • Термодинамика
 • Топлина

Опис

Научете како триењето предизвикува материјалот да се загрее и да се топи. протријте два објекти заедно и тие ќе се загреат. Кога еден ќе достигне температура на топење, честичките се ослободуваат како материјал се топи.

Примери за целите на учење

 • Опишете модел за триење на молекуларно ниво.
 • Опишете ја разликата во однос на молекуларното движење. Описот треба да содржи: дијаграми за поддршка на описот, како честичка маса и температурата влијаат на сликата, кои се разликите и сличностите помеѓу движењето на цврсти, течни и гасни честички; како големината и брзината на молекули на гас се однесуваат на секојдневните предмети.
Верзија 2.03

Активности поднесени од наставниците

Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
Демо
ДомР
Лаб
Физика
Gases Understanding physical properties of gases (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
Лаб
ДомР
Хемија
Физика
Concept Questions for Chemistry using PhET A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
СШ
MC Хемија
Kinetic Molecular theory review A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
Демо Физика
Хемија
Friction demonstration A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
ДД-Нап
Демо Физика
Energy Skate Park-NGSS aligned HS A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. PhET NGSS 2014 Workgroup ВШ Лаб
КП
Физика
Modeling Friction (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Демо Физика
Phases of Matter A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Dr. Wendy Adams ДД-Вовед
СШ
ВШ
Лаб Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Географија
Хемија
Биологија
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Хемија
Физика
Биологија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
friction sowilam mehani ВШ Discuss Физика
Friction and Motion Amanda Turkel K-5 ДомР
Guided
Лаб
Математика
Физика
Phet Skate Park Inquiry Lab and Graphical Modelling Activity Briana Clarke СШ ДомР
Лаб
Guided
Физика
Force and Motion Caroline Kenneally ДД-Вовед
ВШ
ДомР
КП
Демо
Friction Gretchen Swanson ВШ Лаб Физика
FRICTION_FORCES_in_1_dimension Panagiotis Arfanis СШ
ВШ
Лаб Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Bergirî
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Sürtünmə
Албански Сите shqip Download Run now Fërkimi
Англиски Сите English Download Run now Friction
Арапски Сите العربية Download Run now الاحتكاك
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now الاحتكاك
Баскијски Сите Euskara Download Run now Marruskadura
Беларуски Сите беларускі Download Run now Трэнне
Босански Сите Bosanski Download Run now Trenje (koncept)
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Ma sát
Галициски Сите Gallegan Download Run now friction
Германски Сите Deutsch Download Run now Reibung
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Τριβή
Дански Сите Dansk Download Run now Friktion
Естонски Сите Eesti Download Run now Hõõrdumine
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Gesekan
Италијански Сите italiano Download Run now Attrito
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 摩擦
Казахстански Сите Kazakh Download Run now үйкеліс
Каннада Сите Kannada Download Run now ಘರ್ಷಣೆ
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 摩擦力
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 摩擦
Кмерски Сите Khmer Download Run now កកិត
Корејски Сите 한국어 Download Run now 마찰
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Berze
Марати Сите मराठी Download Run now घर्षण
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now үрэлт
Персиски Сите فارسی Download Run now اصطکاک
Полски Сите polski Download Run now Tarcie
Португалски Сите português Download Run now Atrito
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Atrito
Руски Сите русский Download Run now Трение
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Trenie
Српски Сите Српски Download Run now Трење (концепт)
Тајландски Сите ไทย Download Run now แรงเสียดทาน
Тамилски Сите Tamil Download Run now உராய்வு
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Sürtülme
Турски Сите Türkçe Download Run now Sürtünme
Украински Сите українська Download Run now Тертя
Унгарски Сите magyar Download Run now Súrlódás
Фински Сите suomi Download Run now Kitka
Француски Сите français Download Run now Friction
Хебрејски Сите עברית Download Run now חיכוך
Холандски Сите Nederlands Download Run now Wrijving
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Trenje
Чешки Сите čeština Download Run now Tření
Шведски Сите svenska Download Run now Friktion
Шпански Сите español Download Run now Fricción
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Fricción
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Fricción

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Macromedia Flash 9 or later
OS X 10.9.5 or later
Macromedia Flash 9 or later
Macromedia Flash 9 or later

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Dubson (developer/lead)
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Wendy Adams
 • Interviewer: Mindy Gratny
 • Interviewer: Danielle Harlow