Движења и сили

Движења и сили Слика од екранот Превземи Вградување
 • Сила
 • Позиција
 • Брзина

Содржина

 • Сила
 • Позиција
 • Брзина
 • Забрзување

Description

Истражете ги силите кои делуваат кога ќе се обидете да поттурнете исполнета кутија. Креирај применета сила и да ја видиме произведената сила на триење и вкупната сила која делува на кутијата. Графиконите ги покажуваат силите, позицијата, брзината, забрзувањето во однос на времето. Погледни го Дијаграмот на сите сили (вклучувајќи ги и гравитационите сили и нормалните сили).

Примери за целите на учење

 • Предвиди, квалитативно, како надворешната сила да влијае на брзината и правецот на движење на објектот.
 • Објасни ги ефектите со помош на дијаграм.
 • Користи дијаграми за да се прикаже позицијата, брзината, забрзувањето и силата и обратно.
 • Објаснете како графиконите се однесуваат еден кон друг.
 • Дадено е сценарио или графикон, скицирај ги сите четири графици.
Version 2.06

Teacher Tips

Водичот за наставници (pdf) содржи совети создадени од тимот на PhET.. ( PDF ).

Teacher-Submitted Activities

Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Лаб
Демо
ДомР
Физика
Forces and Motion activity 1: Predicting speed and directions changes (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Лаб
КП
Физика
Force and Motion activity 2: Relating graphs and free body diagrams using Moving Man and Forces 1D (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
КП
Лаб
Физика
Forces and Motion: Balanced and Unbalanced Forces, and Predicting Changes in Motion (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Emily Moore, Kathy Perkins, Trish Loeblein, Courtney Fadley СШ Лаб
Forces and Motion A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Sarah Borenstein СШ Лаб Физика
Types of Forces Investigation A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Forces and Motion Lesson A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. UTeach Middle School PhET Team СШ Лаб Физика
Rules for Forces A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. jim cibulka ВШ
СШ
Лаб
КП
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Друго Биологија
Хемија
Географија
Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Хемија
Географија
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Физика
Биологија
Хемија
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
Force and Motion Julius Anderson СШ Guided
Демо
Друго
Kinematics Wang Yunhe ВШ Лаб Физика
Forces & Motion Stephanie Weber СШ Лаб Математика
Физика
Force and Motion Caroline Kenneally ВШ
ДД-Вовед
КП
Демо
ДомР
Atividade de Força e Movimento Darkson F. Costa, Jeirla A.Monteiro, Gilvandenys L. Sales СШ Discuss
Лаб
Физика
Forças em Ação Alline Alencar Macedo e Mairton Romeu Cavalcante ВШ Лаб Физика
Força de Atrito Marcus Duarte ВШ Лаб

Јазик Download or Run Tips
Kurdish (Turkey) All Kurdish (Turkey) Download Run now Hêz û Livîn
Англиски All English Download Run now Forces and Motion
Арапски All العربية Download Run now القوى والحركة
Африкански All Afrikaans Download Run now Kragte en Beweging
Баскијски All Basque Download Run now Indarrak eta higidura
Беларуски All беларускі Download Run now Сілы і рух
Босански All Bosanski Download Run now SILE I KRETANJE
Бразилски Португалски All português (Brasil) Download Run now Forças e Movimento
Виетнамски All Tiếng Việt Download Run now Lực và Chuyển động
Галициски All Gallegan Download Run now Forzas e movemento
Германски All Deutsch Download Run now Kräfte und Bewegung
Грчки All Ελληνικά Download Run now Δυνάμεις και κίνηση
Дански All Dansk Download Run now Krafter og bevægelse
Естонски All Eesti Download Run now Jõud ja liikumine
Индонезиски All Bahasa Indonesia Download Run now Gaya dan Gerak
Италијански All italiano Download Run now Forze e moto
Јапонски All 日本語 Download Run now 力と運動
Казахстански All Kazakh Download Run now Күш және Қозғалыс
Каннада All Kannada Download Run now ಬಲ ಮತ್ತು ಚಲನೆ
Каталонски All català Download Run now Forces i moviments
Кинески - Поедноставен All 中文 (中国) Download Run now 力和运动
Кинески - Традиционален All 中文 (台灣) Download Run now 力與運動
Кмерски All Khmer Download Run now កម្លាំង និង​ចលនា
Корејски All 한국어 Download Run now 힘과 운동
Лао All Lao Download Run now ຄວາມແຮງແລະການເຄື່ອນທີ່
Литвански All Lietuvių Download Run now Jega ir judėjimas
Малајски All Bahasa Melayu Download Run now Daya dan Gerakan
Маорски All Maori Download Run now Tōpana me te Nekehanga
Марати All मराठी Download Run now बल आणि गती
Монголски All Монгол (Монгол) Download Run now Хүч ба хөдөлгөөн
Персиски All فارسی Download Run now نیروها و حرکت
Полски All polski Download Run now Siły i ruch
Португалски All português Download Run now Forças e Movimento
Романски All română Download Run now Mişcarea cu frecare
Руски All русский Download Run now Сила и Движение
Свахили All Swahili Download Run now Kani na Mwendo
Словачки All Slovenčina Download Run now Sily a pohyb
Словенечки All Slovenščina Download Run now Forces and Motion
Српски All Српски Download Run now СИЛЕ И КРЕТАЊЕ
Тајландски All ไทย Download Run now แรงและการเคลื่อนที่
Туркменистански All Turkmen Download Run now Güýçler we hereket
Турски All Türkçe Download Run now Kuvvet ve Hareket
Украински All українська Download Run now Forces and Motion
Унгарски All magyar Download Run now Erők és mozgás
Фински All suomi Download Run now Forces and Motion
Француски All français Download Run now Forces et Mouvement
Хаити All Haitian Download Run now Fòs ak mouvman
Хебрејски All עברית Download Run now כוחות ותנועה
Холандски All Nederlands Download Run now Forces and Motion
Хрватски All hrvatski Download Run now Forces and Motion
Чешки All čeština Download Run now Síla a Pohyb
Шведски All svenska Download Run now Kraft och rörelse
Шпански All español Download Run now Fuerzas y movimiento
Шпански (Мексико) All español (México) Download Run now Fuerzas y movimiento
Шпански (Перу) All español (Perú) Download Run now Fuerzas y Movimiento

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Sam Reid (developer)
 • Noah Podelefsky (lead designer)
 • Trish Loeblein
 • Kathy Perkins
 • Piccolo2d
 • Scala
 • JFreeChart