Фарадеев закон за електромагнетна индукција

Фарадеев закон за електромагнетна индукција Слика од екранот Превземи Вградување
 • фарадеев' закон
 • Магнетно поле
 • Магнети
HTML5 Badge Back to HTML5 Version

Содржина

 • фарадеев' закон
 • Магнетно поле
 • Магнети

Description

Осветлете со сијалица мавтајќи со магнет. Оваа демонстрација на Законот Фарадеј ќе ви покаже како да ја намалите вашата сметка.

Примери за целите на учење

 • Објасни што се случува кога магнет се движи низ спирали со различна брзина и како ова влијае на осветленоста на сијалицата и големината на напон.
 • Објаснете ја разликата меѓу поместување на магнет низ спирални од десната страна наспроти левата страна.
 • Објаснете ја разликата кога магнет се движи низ голем калем наспроти помал калем.
Version 2.05

Teacher-Submitted Activities

Static Magnetic and Electric unit (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Демо
Лаб
ДомР
Физика
Induction (high school version) (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Лаб
КП
Физика
Induction (college homework version) (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед КП
ДомР
Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Друго Физика
Биологија
Хемија
Географија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Физика
Географија
Биологија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Хемија
Биологија
Физика
physics is fun teerapong onogk ВШ Демо Физика

Јазик Download or Run Tips
Албански All shqip Download Run now Ligji i Faradejit
Англиски All English Download Run now Faraday's Law
Арапски All العربية Download Run now قانون فاراداي
Арапски (Саудиска Арабија) All العربية (السعودية) Download Run now قانون فاراداي
Баскијски All Basque Download Run now Faradayren Legea
Беларуски All беларускі Download Run now Закон Фарадэя
Босански All Bosanski Download Run now Fаrаdejev zаkon elektromаgnetne indukcije
Бразилски Португалски All português (Brasil) Download Run now Lei de Faraday
Бугарски All български Download Run now Закон на Фарадей
Виетнамски All Tiếng Việt Download Run now Định luật Faraday
Галициски All Gallegan Download Run now Lei de Faraday
Германски All Deutsch Download Run now Faradays Gesetz
Грузиски All ქართული Download Run now ფარადეის კანონი
Грчки All Ελληνικά Download Run now Νόμος του Faraday
Дански All Dansk Download Run now faradays-law
Естонски All Eesti Download Run now Faraday seadus
Индонезиски All Bahasa Indonesia Download Run now faradays-law
Италијански All italiano Download Run now Legge di Faraday
Јапонски All 日本語 Download Run now ファラデーの法則
Казахстански All Kazakh Download Run now Фарадей заңы
Каннада All Kannada Download Run now ಫಾರಡೆ ನಿಯಮ
Каталонски All català Download Run now Llei de Faraday
Кинески - Поедноставен All 中文 (中国) Download Run now 法拉第电磁感应定律
Кинески - Традиционален All 中文 (台灣) Download Run now 法拉第定律
Кмерски All Khmer Download Run now ច្បាប់​ផារ៉ាដេ
Корејски All 한국어 Download Run now 패러데이 법칙
Латвиски All Latviešu Download Run now Faradeja likums
Малајски All Bahasa Melayu Download Run now Hukum Faraday
Марати All मराठी Download Run now फॅरेडेचा नियम
Персиски All فارسی Download Run now قانون فارادی
Полски All polski Download Run now Prawo Faradaya
Португалски All português Download Run now Lei de Faraday
Романски All română Download Run now Legea lui Faraday
Словачки All Slovenčina Download Run now Faradayov zákon
Словенечки All Slovenščina Download Run now Faradayev zakon
Српски All Српски Download Run now Фарадејев закон електромагнетне индукције
Тајландски All ไทย Download Run now กฎของฟาราเดย์
Тамилски All Tamil Download Run now பாரடே விதி
Туркменистански All Turkmen Download Run now Faradeýiň kanuny
Турски All Türkçe Download Run now Faraday Kanunu
Украински All українська Download Run now закон Фарадея
Унгарски All magyar Download Run now Faraday indukciós törvénye
Француски All français Download Run now Loi de Faraday
Хебрејски All עברית Download Run now חוק פראדי
Холандски All Nederlands Download Run now faradays-law
Хрватски All hrvatski Download Run now Faradayev zakon indukcije
Чешки All čeština Download Run now Faradayův zákon
Шведски All svenska Download Run now Faradays lag
Шпански All español Download Run now Leyes de Faraday
Шпански (Перу) All español (Perú) Download Run now Ley de Faraday

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Macromedia Flash 9 or later
OS X 10.9.5 or later
Macromedia Flash 9 or later
Macromedia Flash 9 or later

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Dubson (developer/lead)
 • Trish Loeblein