Електричен хокеј

Електричен хокеј Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Електрицитет
 • Електричен набој
 • Електрично поле
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Електрицитет
 • Електричен набој
 • Електрично поле

Опис

Играјте хокеј со електрични полнежи. Поставете ги полнежите на мраз, а потоа притисни старт и обидете се да го внесете пакот во целта. Погледни го електричното поле. Следи ја патеката на движење на пакот.Направете ја играта потешка со ставање на ѕидови пред целта. Ова е клон на популарната симулација со исто име објавена по физика Академски Софтвер и напишана од д-р Рут Chabay на катедрата по физиката на Државниот Универзитет на Северна Каролина.

Примери за целите на учење

 • Одредете кои променливи влијаат како наелектризирана тела ќе влијаат едно на друго.
 • Предвиди како наелектризирана тела ќе влијаат едно на друго.
 • Опишете ја силата и насока на електричното поле околу едно наелектризирано тело.
 • Користете слободни дијаграми и вектори за да помогнат во објаснувањето на интеракциите.
Верзија 1.10

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Демо
ДомР
Лаб
Физика
Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
MC Физика
Charges and Fields Remote Lab Introduction to Static Electricity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Лаб
Remote
Физика
Visualization and Visual Illusions SIM Homework A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед ДомР Физика
Introduction to Static Electricity using Electric Field Hockey and Charges and Fields (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Лаб Физика
Static Magnetic and Electric unit (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Лаб
Демо
ДомР
Физика
Electric Field Hockey Simulation Homework A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Нап
ДД-Вовед
ДомР Физика
Fields - NGSS Aligned A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Roberta Tanner ВШ Лаб
КП
Физика
Electric Field Hockey Using Coulomb's Law A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López СШ Друго Хемија
Биологија
Географија
Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Географија
Хемија
Биологија
Физика
Charges Activity with Various Simulations Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ВШ
ДД-Вовед
КП Физика
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
ВШ
Друго Физика
Хемија
Математика
Биологија
Serie de actividades para Electrostática: de Electrización, Campos y Fuerzas Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein (traducción Diana López) СШ
ВШ
ДД-Вовед
ДомР
MC
Remote
Guided
Discuss
Лаб
Физика
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Физика
Хемија
Математика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Физика
Хемија
Биологија
Electric Field Hocket David Wirth ВШ
ДД-Вовед
ДомР
Remote
Лаб
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET activity guide Nathan Dille СШ
ВШ
Guided Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
Exploring Electric Charges Matt Simkins ВШ
СШ
Guided
Лаб
Физика
Electric Field Simulation Activity Dafna Acosta K-5 Лаб Друго
Electric Field Activity Dafna Acosta K-5 Лаб Друго
Electric Field Hockey Zachery Biery ВШ Лаб Физика
Electric Field Hockey Post Activity David Wirth ДД-Вовед
ВШ
Лаб
ДомР
Discuss
Физика
Хемија
Charges and Fields Lab John Wrigtht ВШ Лаб
Guided
Физика
Electric Field Intro Mr. Reger ВШ Лаб
Quest for the Coulomb Cup Dean Baird, Paul G. Hewitt СШ
ВШ
Лаб Физика
Electric Field Hockey Lab Jeremy Wegner ВШ Лаб
Electric Charge Basics Sarah Stanhope ВШ Лаб
Electrostatics Simulation lab Pauline Seales ВШ Лаб
Electric Field Hockey Homework Joe Redish ДД-Вовед ДомР Физика
Electric fields Michael F. Gallo ДД-Вовед Лаб Физика
Electric Field Hockey Post-Game Analysis Lucy Jameson ВШ Лаб Физика
UNIDAD2 S12 L1 Cargas eléctricas FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ Лаб
ДомР
Guided
Физика
Taller Virtual campo eléctrico para cargas puntuales Alexander Perez Garcia ДД-Вовед Discuss
Guided
Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Hokêya Navenda Kareba
Албански Сите shqip Download Run now Hokej në fushë elektrike
Амхарички Сите Amharic Download Run now ኤሌክትሪክ የመስክ ሆኪ(Electric Filed Hockey)
Англиски Сите English Download Run now Electric Field Hockey
Арапски Сите العربية Download Run now لعبة الهوكي الكهربائية - مستلة من عمل روث تشابي
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now لعبة الهوكي الكهربائية - مستلة من عمل روث تشابي
Баскијски Сите Euskara Download Run now Hockeya eremu elektrikoan
Беларуски Сите беларускі Download Run now Хакей на электрычным полі
Босански Сите Bosanski Download Run now Električni hokej je bolji od električne stolice!
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Hockey điện
Галициски Сите Gallegan Download Run now Hóckey nun Campo Eléctrico
Германски Сите Deutsch Download Run now Elektrisches Hockey
Грузиски Сите ქართული Download Run now ჰოკეი ელექტრული ველზე
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Ηλεκτροστατικό Χόκεϋ
Дански Сите Dansk Download Run now Elektrisk felthockey
Ерменски Сите Armenian Download Run now Էլեկտրական դաշտի հոկեյ
Естонски Сите Eesti Download Run now Elektrivälja hoki
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Hockey Medan Listik
Италијански Сите italiano Download Run now Hockey Elettrico
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 電界ホッケー(Electric Field Hockey)
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Электр Хоккей Жазығы
Каннада Сите Kannada Download Run now ವಿದ್ಯುತ್ ಕ್ಷೇತ್ರ ಹಾಕಿ
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 电荷曲棍球
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 電場曲棍球
Корејски Сите 한국어 Download Run now 전기장 하키
Лао Сите Lao Download Run now ຮອກສະກີສະໜາມໄຟຟ້າ
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Elektriskā lauka hokejs
Марати Сите मराठी Download Run now विद्युत क्षेत्र हॉकी सामना
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Electric Field Hockey
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Elektrisk landhockey
Персиски Сите فارسی Download Run now هاكي روى چمن الكتريكي
Полски Сите polski Download Run now Elektryczny hokej - zapożyczony z pracy Ruth Chabay
Португалски Сите português Download Run now Hockey Elétrico
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Hóquei no Campo Elétrico
Романски Сите română Download Run now Hockey Electric
Руски Сите русский Download Run now Хоккей на электрическом поле
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Elektrický hokej
Српски Сите Српски Download Run now Електрични хокеј је бољи од електричне столице!
Тајландски Сите ไทย Download Run now ฮอกกี้สนามไฟฟ้า
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Elektrik meýdan hokeýi
Турски Сите Türkçe Download Run now Elektrik Alan Hokeyi
Украински Сите українська Download Run now Електричний хокей Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Elektromos hoki
Француски Сите français Download Run now Electric Field Hockey
Хебрејски Сите עברית Download Run now הוקי חשמלי - נגזר מעבודתה של רות חבאי
Холандски Сите Nederlands Download Run now Elektrischveldhockey
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Električni hokej! Naboj umjesto paka!
Чешки Сите čeština Download Run now Elektrický Hokej
Шведски Сите svenska Download Run now Elektrisktfält-hockey
Шпански Сите español Download Run now Hockey Electrico Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Hockey Electrico Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Campo Eléctrico de Hockey

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Dubson (developer/lead)
 • Sam Reid (developer)
 • Interviewer: Wendy Adams
 • Interviewer: Danielle Harlow
 • Ruth Chabay