Проводливост

Проводливост Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Спроводливост
 • Енергетски нивоа
 • Фотопроводници
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Спроводливост
 • Енергетски нивоа
 • Фотопроводници

Опис

Експериментирајте со спроводливоста во метали, пластика и фотопроводници. Погледнете зошто металите спроведуваат а пластиката не, и зошто некои материјали спроведуваат само кога ќе светнете со фенерче на нив.

Примери за целите на учење

 • Препознајте дека батеријата е движечката сила во колото.
 • Објаснете ја разликата во спроведување меѓу метали, пластика, и фотопроводници во однос на разликите во структурата на нивото на енергија.
 • Објаснете зошто осветлувањето на фотопроводниците предизвикува тие да спроведуваат.
Верзија 1.05

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Conductivity: an inquiry activity (also uses other sims) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
ДомР
Лаб
КП
Физика
Хемија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Биологија
Физика
Географија
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ВШ
ДД-Вовед
Друго Хемија
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Математика
Хемија
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Хемија
Физика
Биологија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
Conductivity Carl Bayer СШ Лаб Физика
Intro to Circuits Katherine Frett ВШ Лаб Физика
Condutividade - Esboçando Conceitos Laudenor Amorim ВШ Guided Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Gehînerî
Албански Сите shqip Download Run now Përçueshmëria
Амхарички Сите Amharic Download Run now አስተላላፊ
Англиски Сите English Download Run now Conductivity
Арапски Сите العربية Download Run now مواصلة
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now التوصيلية
Баскијски Сите Euskara Download Run now Eroankortasuna
Босански Сите Bosanski Download Run now Provodljivost
Бугарски Сите български Download Run now Проводимост
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Độ dẫn điện
Галициски Сите Gallegan Download Run now Conductividade
Германски Сите Deutsch Download Run now Leitfähigkeit
Грузиски Сите ქართული Download Run now გამტარუნარიანობა
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Αγωγιμότητα
Дански Сите Dansk Download Run now Ledningsevne
Ерменски Сите Armenian Download Run now Հաղորդիչներ
Естонски Сите Eesti Download Run now Elektrijuhtivus
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Konduktivitas
Италијански Сите italiano Download Run now Conducibilità
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 伝導率
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Өткізгіштік
Каннада Сите Kannada Download Run now ವಾಹಕತೆ(ಕಂಡಕ್ಟಿವಿಟಿ)
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 物体导电性能实验
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 導電度
Кмерски Сите Khmer Download Run now ការ​ចម្លង​​ចរន្ត​អគ្គិសនី
Корејски Сите 한국어 Download Run now 전도도
Курдски Сите کوردی Download Run now توانای گه‌یاندن
Лао Сите Lao Download Run now ການດຳເນີນ
Марати Сите मराठी Download Run now वाहकता
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Дамжуулалт
Персиски Сите فارسی Download Run now رسانايي
Полски Сите polski Download Run now Przewodnictwo
Португалски Сите português Download Run now Conductividade
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Condutividade
Романски Сите română Download Run now Conductivitate
Руски Сите русский Download Run now Проводимость
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Vodivosť
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Prevodnost
Српски Сите Српски Download Run now Проводљивост
Тајландски Сите ไทย Download Run now การนำไฟฟ้า
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Geçirijilik
Турски Сите Türkçe Download Run now İletkenlik
Украински Сите українська Download Run now Електропровідність Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Vezetőképesség
Француски Сите français Download Run now Conductivité
Хебрејски Сите עברית Download Run now מוליכות
Холандски Сите Nederlands Download Run now Geleidingsvermogen
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Vodljivost
Чешки Сите čeština Download Run now vodivost
Шведски Сите svenska Download Run now Konduktivitet(ledningsförmåga)
Шпански Сите español Download Run now Conductividad Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Conductividad Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Conductividad

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Sam McKagan
 • Kathy Perkins
 • Sam Reid (developer)
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Wendy Adams