Направи атом

Направи атом Слика од екранот Превземи Вградување
 • Атомска структура
 • Атоми
HTML5 Badge Вратете се на HTML5 верзијата

Теми

 • Атомска структура
 • Атоми

Опис

Изградете еден атом од протони, неутрони, електрони и, и гледајте како елементот се полни и масата се менува.Потоа играjте ja играта за да го тестирате вашето знаење.

Примери за целите на учење

 • Употребете го бројот на протони, неутрони, електрони за да се подготви модел на атомот, да се идентификува елемент, и да се утврди масата и набој.
 • предвиди како дополнување или одземање на протони, неутрони, или електрони ќе го променат елементот , набојот и на масата.
 • Користи го името на елементот, масата, и полнењето за да се утврди бројот на протони, неутрони и електрони.
 • Дефинирајте го протонот, неутронот, електронот, атомот, и јонот.
Верзија 3.02

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Build an Atom - Inquiry-based basics (homework version) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein, Kath Perkins СШ
ДД-Вовед
ВШ
K-5
Remote
Лаб
ДомР
Хемија
Физика
Географија
Биологија
Build an Atom: Introduction A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein, Kathy Perkins СШ
ВШ
Демо
Remote
Лаб
Физика
Хемија
Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
MC Физика
Using PhET in High School Chemistry- all my activities in pdf A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
Лаб
Демо
ДомР
Хемија
Concept Questions for Chemistry using PhET A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
СШ
ДД-Вовед
MC Хемија
Build an Atom A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Emily Moore, Ariel Paul, Trish Loeblein, Kathy Perkins СШ ДомР
Guided
Лаб
Хемија
Build an Atom - Clicker Questions A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Yuen-ying Carpenter, Robert Parson, Trish Loeblein ДД-Вовед MC Хемија
Build an Atom - Guided-Inquiry Activity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Timothy Herzog, Emily Moore ДД-Вовед Guided Хемија
Atomic Addition A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Mary Burr СШ Guided
Discuss
Математика
Online Quiz for Build An Atom A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Kim Miller СШ
ВШ
Друго
КП
Structure of the Atom A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Jackie Esler СШ Лаб Физика
Хемија
What is an atom? A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Shari Dunham ВШ
ДД-Вовед
Друго Хемија
Физика
Build an Atom A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. UTeach Middle School PhET Team СШ Лаб Хемија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Физика
Хемија
Географија
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ВШ
ДД-Вовед
Друго Хемија
ERAIKI ATOMOA jarduerak Andrés Palomo, Brisa Aguilera eta Diana López. Jaione Eizaguirre-ren itzulpena ВШ Guided
ДомР
Хемија
computeropdracht atoombouw; leren over atoombouw Brechtje Maas СШ
ВШ
ДомР
Guided
Хемија
Физика
Bouw van een atoom Julina ВШ Демо Хемија
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Физика
Биологија
Хемија
Introduction to the Structure of the Atom Liza Basden СШ
ВШ
Guided
Лаб
Хемија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Estrutura atômica Victor Augusto Bianchetti Rodrigues ВШ Guided Хемија
Физика
Build an Atom Barbara Hunt СШ Guided Хемија
Investigating Ions Emily Bones ВШ Guided Хемија
Build an Atom WebLab Melissa Venable ВШ Лаб Хемија
Construim un àtom Bellés, Folch,Font, Montaña, Olivella, Pont, Vilajosana, Rovira, Serra, Torra СШ Лаб Физика
NGSS Simulation Alignment/Correlation Matthew Huffine СШ
ВШ
K-5
ДД-Вовед
Друго
Демо
Друго
Build an Atom, Isotope, & Ion Robin Beavers ВШ Лаб
ДомР
КП
원자 만들기 SIM 사용지침서 이화국(Wha Kuk Lee) ВШ
СШ
Демо
Лаб
Хемија
Физика
Chemical Compounds and Subscripts David Streib СШ
ВШ
КП Хемија
Build an Ion Inquiry Activity Paul Broberg СШ
ВШ
ДомР
КП
Лаб
Хемија
Atom Builder Sarah Stanhope ВШ
СШ
Лаб Хемија
The Peninsula of Nuclear Stability Roberto Marrero ВШ ДомР Хемија
Физика
Bienvenue au CFA Bernard Lacour Друго Друго Хемија
COSTRUIAMO L'ATOMO DAL MAS NICOLETTA СШ Лаб
CONSTRUYE UN ATOMO FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ Демо
Лаб
ДомР
Guided
Хемија
Физика
CONSTRUCCIÓN DE UN ÁTOMO edelfina paez ВШ Guided Биологија
Constitución básica de un átomo Andrés Palomo, Brisa Aguilera y Diana López ВШ
СШ
ДомР
Guided
Физика
Construcción de átomos Miriam Pujadas ВШ Guided Хемија
Construyendo algunos átomos Félix A. Gutiérrez Múzquiz СШ Демо Хемија
Modelos Atomicos Andrés Gualberto Palomo Cuevas ВШ Guided Физика

Јазик Download or Run Совети
Албански Сите shqip Download Run now Ndërtimi i një atomi
Амхарички Сите Amharic Download Run now አቶም ስራ
Англиски Сите English Download Run now Build an Atom
Арапски Сите العربية Download Run now بناء ذرة
Баскијски Сите Euskara Download Run now Atomoa eraiki
Беларуски Сите беларускі Download Run now Стварыць атам
Босански Сите Bosanski Download Run now Napravi atom
Бугарски Сите български Download Run now Построяване на атом
Велшки Сите Welsh Download Run now Adeiladu Atom
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Tạo dựng một nguyên tử
Галициски Сите Gallegan Download Run now Constrúe un átomo
Германски Сите Deutsch Download Run now Bau ein Atom
Грузиски Сите ქართული Download Run now ავაწყოთ ატომი
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now "Κατασκεύασε" ένα άτομο
Дански Сите Dansk Download Run now Byg et atom
Ерменски Сите Armenian Download Run now Նյութի ատոմային կառուցվածքը
Естонски Сите Eesti Download Run now Ehita aatom
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Buat Atom
Италијански Сите italiano Download Run now Costruisci un atomo
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 原子を生成
Казахстански Сите Kazakh Download Run now атомды құрыңыз
Каннада Сите Kannada Download Run now ಪರಮಾಣು ಸೃಷ್ಟಿಸು
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 原子模型
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Build An Atom 建立一個原子
Кмерски Сите Khmer Download Run now បង្កើត​អាតូម
Корејски Сите 한국어 Download Run now 원자 만들기
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Atoma veidošana
Маорски Сите Maori Download Run now Hangaia tētahi Ngota
Марати Сите मराठी Download Run now अणु बनवा
Молдавски Сите Moldavian Download Run now Construieste
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Атом Байгуулах
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Bygg et atom
Персиски Сите فارسی Download Run now اتم بسازید
Полски Сите polski Download Run now Budujemy atom
Португалски Сите português Download Run now Constrói um átomo
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Monte um Átomo
Романски Сите română Download Run now Construieste-ti un ATOM
Руски Сите русский Download Run now Создать атом
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Stavba atómu
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Sestavi atom
Српски Сите Српски Download Run now Направи атом
Тајландски Сите ไทย Download Run now สร้างอะตอม
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Atomy ýygna
Турски Сите Türkçe Download Run now Atom üretme
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Build an Atom
Украински Сите українська Download Run now Побудувати атом
Унгарски Сите magyar Download Run now Atomépítés - játékkal
Фински Сите suomi Download Run now Atomien rakentaminen
Француски Сите français Download Run now Construire un atome
Хебрејски Сите עברית Download Run now הרכב אטום
Холандски Сите Nederlands Download Run now Bouw een atoom
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Napravi atom
Чешки Сите čeština Download Run now Stavba atomu
Шведски Сите svenska Download Run now Bygg en atom
Шпански Сите español Download Run now Construir un átomo
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Construir un átomo
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Crear un Átomo
Шпански (Шпанија) Сите español (España) Download Run now Construir un áyomo

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Kelly Lancaster (lead)
 • John Blanco (developer)
 • Sam Reid (developer)
 • Jack Barbera
 • Suzanne Brahmia
 • Patricia Loeblein
 • Robert Parson
 • Kathy Perkins
 • Piccolo2D