Прекршување на светлината

Прекршување на светлината Слика од екранот Превземи Вградување
 • Снелов Закон
 • Светлина
 • Прекршување
HTML5 Badge Вратете се на HTML5 верзијата

Теми

 • Снелов Закон
 • Светлина
 • Прекршување

Опис

Истражете го прекршувањето на светлината меѓу двата медиума со различни индекси на рефракција. Погледнете како се менува аголот на свиткување од воздух во чаша вода. Играј си со призми од различни форми и направи виножита.

Примери за целите на учење

 • Објаснете како светлина се прекршува на спојот меѓу двата медиума и што го одредува аголот.
 • Примени го законот Snell со ласерски зрак на спојот меѓу медиумите.
 • Опиши како се менува брзината и бранова должина на светлината во различни медиуми.
 • Опишете го ефектот на менување на аголот на рефракција во зависност од брановата должина.
 • Објаснете како призма создава виножитото.
Верзија 1.03

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
MC Физика
Wave unit (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
Демо
Лаб
Физика
Exploring How Light Behaves at Boundaries A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Bending Light Exploration Lab A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Cynthia Bordash K-5 Лаб Физика
Refraction Investigation A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. John Macuk ВШ Лаб Физика
Bending Light -Refraction and Reflections A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Danny Rehn ДД-Вовед
ДД-Нап
ДомР
Лаб
Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Географија
Хемија
Физика
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ДД-Вовед
ВШ
Друго Хемија
Praktische opdracht breking en terugkaatsing Havo 4 Kees Lazonder ВШ Лаб Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Биологија
Хемија
Физика
In/Post-Class Activity, Bending Light, Prisms, PhET Solmaz Khodaeifaal ВШ
СШ
Лаб
Демо
Remote
ДомР
Guided
Discuss
Физика
In/Post-Class Activity, Bending Light, PhET Solmaz Khodaeifaal СШ
ВШ
Демо
Guided
Remote
Лаб
ДомР
Discuss
Физика
reflection refraction and total internal reflection tahani sarayreh ВШ
ДД-Вовед
Лаб Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Activity sheet_reflection_refraction Rabin Rabe ДД-Вовед Guided Физика
Refraction and Snell's Law Lab Kristin Michalski ВШ Лаб Физика
Астрономија
PHET Digtial Wave Lab Martin Hofkamp СШ
K-5
ВШ
ДомР
Лаб
Физика
Critical Angle & Total Internal Reflection Simon Lees ВШ Guided
Лаб
ДомР
Физика
Refraction and Snell's Law Simon Lees ВШ Guided
Лаб
ДомР
Физика
Determining Speed and Intensity of Light during Refraction Simon Lees ВШ ДомР
Guided
Лаб
Физика
Reflection in a plane surface Simon Lees ВШ ДомР
Guided
Лаб
Физика
Light and Waves E-Learning Activity Gregory O'Neill ВШ КП Физика
Snell's Law and the Index of Refraction Daniel Nieman ВШ Лаб Физика
Bending Light Dorian McIntire СШ
ВШ
ДД-Вовед
КП
Лаб
ДомР
Демо
Физика
Друго
Refraction of Light Ayesha Ayub K-5 Лаб
PhET Inquiry - Bending Light Paul Martenis ВШ Лаб Физика
Total Internal Reflection Shawn Templin ВШ Лаб
Bending Light Worksheet Kristy Bibbey ВШ КП
Лаб
Snell's law Lab - Inquiry based Argirios Paschos ВШ Лаб Физика
Valguse murdumine Siim Tõkke ВШ ДомР
Лаб
Физика
Sisepeegeldus Siim Tõkke ВШ Лаб
ДомР
Физика
Hukum Snellius Endra Putra Raharja dan Hamzah ВШ Лаб Физика
PEMANTULAN dwi sulistyorini СШ Лаб Физика
光の屈折 Hiroto Kuninaka, Akira Ogihara, Taichiro Goto СШ Guided
Лаб
Физика
Miopia e Hipermetropia (Lentes) no "Bending Light" Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales Друго
ВШ
СШ
Друго
ДомР
Guided
Друго
Географија
Физика
Curvando a luz y' e y" ВШ Друго Физика
REFRACCION DE LA LUZ daniel cruz ochoa СШ Лаб Физика
Laboratorio de Refracción Jesús Alfredo Mantilla Lobo ВШ Лаб Физика

Јазик Download or Run Совети
Англиски Сите English Download Run now Bending Light
Арапски Сите العربية Download Run now انكسار الضوء
Баскијски Сите Euskara Download Run now Argi-errefrakzioa
Беларуски Сите беларускі Download Run now Праламленне святла
Босански Сите Bosanski Download Run now Prelamanje svjetlosti
Бугарски Сите български Download Run now Пречупване на светлината
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Khúc xạ ánh sáng
Галициски Сите Gallegan Download Run now Curvando a luz
Германски Сите Deutsch Download Run now Lichtbrechung
Грузиски Сите ქართული Download Run now რეფრაქციის მოვლენა
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Διάθλαση του φωτός
Дански Сите Dansk Download Run now Afbøjning af lys
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Pembelokan / Pembiasan Cahaya
Италијански Сите italiano Download Run now Rifrazione della Luce
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 光の屈折
Казахстански Сите Kazakh Download Run now жарық бүгілісі
Каннада Сите Kannada Download Run now ಬೆಳಕಿನ ವಕ್ರೀಭವನ
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 折射定律
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 光的折射
Кмерски Сите Khmer Download Run now ពន្លឺងាកនៃកាំរស្មី
Корејски Сите 한국어 Download Run now 빛 굴절
Курдски Сите کوردی Download Run now لادانی رووناکی
Лао Сите Lao Download Run now ການສະທ້ອນແສງ
Марати Сите मराठी Download Run now प्रकाशाचे अपवर्तन
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Гэрлийн Хугарал
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Avbøyning av lys
Персиски Сите فارسی Download Run now شکست نور
Полски Сите polski Download Run now załamanie światła
Португалски Сите português Download Run now Desviando Luz
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Curvando a Luz
Романски Сите română Download Run now Refracţia luminii
Руски Сите русский Download Run now Преломление света
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Lom svetla
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Lom svetlobe
Српски Сите Српски Download Run now Преламање светлости
Тајландски Сите ไทย Download Run now การหักเหแสง
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Ýagtylygyň egilmesi
Турски Сите Türkçe Download Run now Işığın Kırılması
Украински Сите українська Download Run now Заломлення світла
Унгарски Сите magyar Download Run now Fénytörés
Фински Сите suomi Download Run now Valon taittuminen
Француски Сите français Download Run now Déviation de la lumière
Хебрејски Сите עברית Download Run now שבירת אור
Холандски Сите Nederlands Download Run now Breking en terugkaatsing van licht
Чешки Сите čeština Download Run now Lom světla
Шведски Сите svenska Download Run now Böja ljus
Шпански Сите español Download Run now Torciendo la luz
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Torciendo la luz
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Curvando la Luz

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Noah Podolefsky (lead)
 • Kathy Perkins
 • Trish Loeblein
 • Emily Moore (interviews)
 • Sam Reid (developer)
 • piccolo2d