Рамнотежа

Рамнотежа Слика од екранот Превземи Вградување
 • Рамнотежа
 • Ротациона Рамнотежа
 • Лост
HTML5 Badge Вратете се на HTML5 верзијата

Теми

 • Рамнотежа
 • Ротациона Рамнотежа
 • Лост
 • Вртежен момент
 • Пропорционално Образложување

Опис

Играј си со објекти на клацкалката да дознаете повеќе за рамнотежата. Тестирајте го она што сте научиле со обидот Рамнотежна игра.

Примери за целите на учење

 • Предвиди како објекти од различни маси може да се користат да се направи штица рамнотежа.
 • Предвиди како менувањето на позициите на масите на штицата ќе влијае на движењето на штица.
 • Напишете правила да се предвиди кој начинот штицата ќе се навали кога предметите се наоѓаат на неа.
 • Користете правила за решавање на загатки за балансирање.
Верзија 1.05

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Balancing Act Inquiry A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Ariel Paul СШ Лаб Физика
Balancing Act Homework Activity 1 and 2 A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. kimberly skinner ВШ ДомР Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Географија
Биологија
Физика
PRIMARIA: Alineación con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López K-5
СШ
Демо
Discuss
ДомР
Guided
Лаб
Астрономија
Хемија
Физика
Математика
Momentenwet Bonita Bronsteijn ВШ ДомР
Лаб
torque Alfredo Melk СШ Remote Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Хемија
Биологија
Физика
Balance Lab - Mystery Box Ryan Walker СШ Guided
Лаб
ДомР
Remote
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
balance mrwin lee СШ Guided Биологија
Balancing act 1 Witold Ferens СШ
ВШ
Guided
ДомР
Физика
Pesawat Sederhana (Tuas) azmi khusnani СШ Discuss Физика
Equilíbrio e torque Francisco Evamar Barros, Francisco Régis Vieira Alves ВШ Guided Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Hevsengkirin
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Ölcmə əməliyyatı
Албански Сите shqip Download Run now Veprimi balancues
Амхарички Сите Amharic Download Run now Balancing Act
Англиски Сите English Download Run now Balancing Act
Арапски Сите العربية Download Run now قانون الاتزان
Баскијски Сите Euskara Download Run now Balantza orekatzen
Беларуски Сите беларускі Download Run now Ураўнаважванне
Бенгалски Сите Bengali Download Run now ভারসাম্য করি
Босански Сите Bosanski Download Run now Ravnoteža
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Cân bằng
Галициски Сите Gallegan Download Run now Lei de Equilibrio
Германски Сите Deutsch Download Run now Balanceakt
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Ισορροπία ροπών
Дански Сите Dansk Download Run now Balance akt
Ерменски Сите Armenian Download Run now Balancing Act
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Tindakan Menyeimbangkan
Италијански Сите italiano Download Run now Leve
Јапонски Сите 日本語 Download Run now Balancing Act
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Тепе-теңдік ойыны
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 平衡探究实验
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 平衡動作
Кмерски Сите Khmer Download Run now សកម្មភាពដែលមានតុល្យភាព
Корејски Сите 한국어 Download Run now 균형잡기
Курдски Сите کوردی Download Run now هاوسه‌نگبوون _
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Sviras līdzsvarošana
Марати Сите मराठी Download Run now संतुलिकरण
Персиски Сите فارسی Download Run now قانون گشتاورها
Полски Сите polski Download Run now Równowaga
Португалски Сите português Download Run now Balancing Act
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Balançando
Романски Сите română Download Run now Echilibrul
Руски Сите русский Download Run now Уравновешивание
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Vyvažovanie
Српски Сите Српски Download Run now Равнотежа
Тајландски Сите ไทย Download Run now ทำให้สมดุล
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Deňagramlyk işi
Турски Сите Türkçe Download Run now Denge Hareketi
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Действие по балансированию
Украински Сите українська Download Run now Рівновага важеля
Унгарски Сите magyar Download Run now Erőegyensúly
Фински Сите suomi Download Run now Tasapainottaminen
Француски Сите français Download Run now Action d'équilibrage
Хебрејски Сите עברית Download Run now פעולת איזון
Холандски Сите Nederlands Download Run now Balanceer Act
Чешки Сите čeština Download Run now Rovnováha
Шведски Сите svenska Download Run now Balansakt
Шпански Сите español Download Run now Malabarismo
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Malabarismo
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Ley de Equilibrio
Шпански (Шпанија) Сите español (España) Download Run now Balancing Act

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Kathy Perkins (co-lead)
 • John Blanco (co-lead, developer)
 • Michael Dubson
 • Trish Loeblein
 • Ariel Paul
 • Piccolo