Интеракција меѓу атомите

Интеракција меѓу атомите Слика од екранот Превземи Вградување
 • Потенцијал на интеракција
 • Атомски врски
 • Ван дер Валови сили
HTML5 Badge Вратете се на HTML5 верзијата

Теми

 • Потенцијал на интеракција
 • Атомски врски
 • Ван дер Валови сили
 • Lennard-Jones Potential
 • Pauli Repulsion
 • Атомски интеракции

Опис

Истражете ја интеракцијата помеѓу различни комбинации од два атоми. Вклучете ги стрелките за сила за да видите како вкупната сила дејствува на атомите или како влијаат индивидуалните привлечни и одбивни сили. Обиди се со "Прилагодливо привлекување" на атомот за да се види како влијае промената на параметрите на интеракција.

Примери за целите на учење

 • Објаснете како привлечните и одбивни сили владеат со интеракција меѓу атомите.
 • Опишете го ефектот на потенцијалот и длабочината на атомски интеракции.
 • Опишете го процесот на зближување меѓу атоми во поглед на енергијата.
Верзија 1.10

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Intermolecular Forces and States of Matter - Interactive Lecture Demonstration A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Ted Clark, Julia Chamberlain ДД-Вовед Демо Хемија
States of Matter (Inquiry based) Phase Change and Phase diagrams A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Лаб Физика
Хемија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Географија
Хемија
Физика
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ДД-Вовед
ВШ
Друго Хемија
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Биологија
Физика
Хемија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
The Covalent Bond Between Two Atoms Roberto Marrero ВШ
ДД-Вовед
ДомР
Introduction to the Covalent Bond Roberto Marrero ВШ Лаб
ДомР
원자간 상호작용 SIM 사용지침서 이화국(Wha Kuk Lee) ДД-Вовед
ВШ
Лаб
Демо
Хемија
Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Hevkarîgeriya Gerdîleyan (Atoman)
Албански Сите shqip Download Run now Ndërveprime Atomike
Амхарички Сите Amharic Download Run now የአቶሚክ ግንኙነት
Англиски Сите English Download Run now Atomic Interactions
Арапски Сите العربية Download Run now التأثيرات الذرية
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now التفاعلات الذرية
Баскијски Сите Euskara Download Run now Elkarrekintza atomikoak
Беларуски Сите беларускі Download Run now Узаемадзеянні атамаў
Босански Сите Bosanski Download Run now Međuatomska djelovanja
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Tương tác nguyên tử
Галициски Сите Gallegan Download Run now Interaccións atómicas
Германски Сите Deutsch Download Run now atomare Wechselwirkung
Грузиски Сите ქართული Download Run now ატომური ურთიერთქმედება
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Δυναμικό Αλληλεπίδρασης
Дански Сите Dansk Download Run now Vekselvirkning mellem atomer
Естонски Сите Eesti Download Run now Aatomitevaheline vastastikmõju
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Interaksi Atomik
Италијански Сите italiano Download Run now Interazioni atomiche
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 原子の相互作用
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Атомды әрекеттестіктер
Каннада Сите Kannada Download Run now ಪರಮಾಣು ಕ್ರಿಯೆಗಳು
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 原子间相互作用
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 原子相互作用
Кмерски Сите Khmer Download Run now អន្តរកម្ម​អាតូម
Корејски Сите 한국어 Download Run now 원자간 상호작용
Курдски Сите کوردی Download Run now کارلێککردنی گه‌رده‌کان
Лао Сите Lao Download Run now ການນຳອາຕອມ
Малајски Сите Bahasa Melayu Download Run now Interaksi Atom
Марати Сите मराठी Download Run now अण्विक आंतरक्रिया
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Atominteraksjoner
Персиски Сите فارسی Download Run now برهم کنش های اتمی
Полски Сите polski Download Run now Oddziaływanie atomów
Португалски Сите português Download Run now Interacções Atómicas
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Interações Atômicas
Романски Сите română Download Run now Interacţiuni atomice
Руски Сите русский Download Run now Взаимодействие атомов
Свахили Сите Swahili Download Run now muingiliano wa atomu
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Vzájomná interakcia
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Interakcije med atomi
Српски Сите Српски Download Run now Међуатомска деловања
Тајландски Сите ไทย Download Run now อันตรกิริยาระหว่างอะตอม
Тамилски Сите Tamil Download Run now அணு இடைச்கயெற்பாடு
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Atomlaryň özara täsirleri
Турски Сите Türkçe Download Run now Atomik etkilesim
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Atomic Interactions
Унгарски Сите magyar Download Run now Atomi kölcsönhatások
Фински Сите suomi Download Run now Atomien vuorovaikutus
Француски Сите français Download Run now Potentiel d'intéraction
Хебрејски Сите עברית Download Run now אינטראקציות בין אטומים
Холандски Сите Nederlands Download Run now Atomaire interacties
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Međudjelovanje atoma
Чешки Сите čeština Download Run now Atomická interakce
Шведски Сите svenska Download Run now Atom interaktion
Шпански Сите español Download Run now Interacciones Atomicas
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Interacciones Atomicas
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Interacciones Atómicas

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Wendy Adams
 • John Blanco (developer)
 • Kathy Perkins
 • Noah Podolefsky
 • Carl Wieman
 • Jack Barbera (interviews)
 • Kelly Lancaster (interviews)
 • Piccolo