Гравитација и орбити

Гравитација и орбити Слика од екранот Превземи Вградување
 • Гравитациони сили
 • Кружно движење
 • Астрономија
Java Logo Оригинални симулации и преводи

Теми

 • Гравитациони сили
 • Кружно движење
 • Астрономија

Опис

Поместете го Сонцето, Земјата, Месечината и вселенска станица за да видите како тоа влијае на нивните гравитационите сили и орбиталните патеки. Забележете ја големината и растојанијата помеѓу различните небесни тела, и исклучете ја гравитација за да видите што ќе се случи без неа!

Примери за целите на учење

 • Опишете го односот помеѓу Сонцето, Земјата, Месечината и вселенската станица, вклучувајќи орбити и позиции
 • Опишете ја големината и растојанието помеѓу Сонцето, Земјата, Месечината и и вселенската станица
 • Објаснете како гравитација го контролира движењето на нашиот соларен систем
 • Идентификувајте ги варијаблите кои влијаат на силата на гравитација
 • Предвидете како ќе се промени движењето ако гравитацијата е посилна или послаба
Верзија 1.1.15

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
Лаб
ДомР
Демо
Физика
Gravity and Orbits-Vector Concept A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
СШ
MC Географија
Астрономија
Физика
Gravity and Orbits A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Emily Moore, Kathy Perkins, Christine Denison, Trish Loeblein СШ
K-5
Лаб Географија
Физика
Астрономија
Intro: Gravedad y Orbitas A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Moore, Perkins, Denison y Loeblein (traducción Diana López) СШ
K-5
Guided
Лаб
ДомР
Астрономија
Физика
Solar System NGSS aligned A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Debbie Brown СШ Лаб Географија
Gravity and Orbits Lesson A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. UTeach Middle School PhET Team СШ Лаб Географија
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López СШ
ВШ
Друго Географија
Физика
Биологија
Хемија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Хемија
Физика
Географија
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
СШ
Друго Физика
Биологија
Математика
Хемија
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ДД-Вовед
ВШ
Друго Физика
Хемија
Математика
PRIMARIA: Alineación con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
K-5
ДомР
Guided
Лаб
Демо
Discuss
Физика
Астрономија
Математика
Хемија
Preguntas de razonamiento para todas las simulaciones HTML5 Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ДД-Нап
СШ
Дипл
K-5
ДД-Вовед
ВШ
ДомР
Discuss
Астрономија
Математика
Хемија
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Биологија
Физика
Хемија
Gravitational Force and Orbits Meg Tredinnick ВШ
ДД-Вовед
Remote
Guided
Лаб
Географија
Физика
Астрономија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
Gravitação Paulo Gouveia ВШ
СШ
Лаб
Discuss
ДомР
Географија
Физика
Астрономија
Математика
Investigating the Parameters of Circular Orbits Bruce Palmquist ДД-Вовед
ВШ
Лаб
Guided
ДомР
Астрономија
Физика
Kepler's Laws and Orbits Simon Lees ВШ Лаб
ДомР
Guided
Физика
Астрономија
Student Guide for PhET - Gravity and Orbits Brian Libby СШ
ВШ
Discuss
Guided
Лаб
ДомР
Астрономија
Физика
Gravidade no "Gravity and Orbits (HTML5)" Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales Друго
СШ
ВШ
Друго
ДомР
Guided
Друго
Физика
Географија
[tradução] Gravidade, Orbitais e leis de Kepler Amanda Santos ВШ Guided Астрономија
Физика
Gravitação Luis Carlos ВШ Демо
ДомР
Физика
Математика
Астрономија
Aplicação e verificação das Leis de Kepler e Gravitação Universal. Vinicius Rodrigues Gomes de Freitas СШ
ВШ
ДомР
Демо
Физика
Астрономија
B5 GRAVEDAD Y ÓRBITAS FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ ДомР
Лаб
Guided
Физика

Јазик Download or Run Совети
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Qravitasiya və Orbitlər
Албански Сите shqip Download Run now Graviteti dhe Orbitat
Англиски Сите English Download Run now Gravity And Orbits
Арапски Сите العربية Download Run now الجاذبية و الأفلاك
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now الجاذبية والمدارات
Баскијски Сите Euskara Download Run now Grabitatea eta orbitak
Беларуски Сите беларускі Download Run now Гравітацыя і арбіты
Босански Сите Bosanski Download Run now Gravitacija i orbite
Бугарски Сите български Download Run now Гравитация и орбити
Велшки Сите Welsh Download Run now Disgyrchiant ac Orbitau
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Lực hấp dẫn và quỹ đạo
Галициски Сите Gallegan Download Run now Gravidade e Órbitas
Германски Сите Deutsch Download Run now Schwerkraft und Umlaufbahnen
Грузиски Сите ქართული Download Run now ორბიტები და გრავიტაცია
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Βαρύτητα και Τροχιές
Гуџарати Сите Gujarati Download Run now ગુરુત્વાકર્ષણ અને ભ્રમણકક્ષા- Pankajsid34
Дански Сите Dansk Download Run now Tiltrækning og kredsløb
Естонски Сите Eesti Download Run now Gravitatsioon ja orbiidid
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Gravitasi dan Orbit
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Domhantarraingt agus Fithisí
Италијански Сите italiano Download Run now Gravità e orbite
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 重力と軌道
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Гравитация және орбиталар
Каннада Сите Kannada Download Run now ಗುರುತ್ವ ಮತ್ತು ಕಕ್ಷೆ
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 重力和轨道
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Gravity and Orbits_重力與軌道
Кмерски Сите Khmer Download Run now ទម្ងន់ និងគន្លង
Корејски Сите 한국어 Download Run now 중력과 궤도
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Gravitācija un orbītas
Литвански Сите Lietuvių Download Run now Gravitacijos ir orbitos
Маорски Сите Maori Download Run now Te Tō ā-papa me ngā Amio
Марати Сите मराठी Download Run now गुरुत्वाकर्षण आणि कक्षा
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Гравитац Ба Орбит
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Gravitasjon og baner
Орија Сите Oriya Download Run now ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଓ କକ୍ଷ
Персиски Сите فارسی Download Run now گرانش و مدار
Полски Сите polski Download Run now Grawitacja, a orbity
Португалски Сите português Download Run now Gravidade e Órbitas
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Gravidade e Órbitas Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Gravitatia si Orbitele
Руски Сите русский Download Run now Гравитация и орбиты
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Gravitácia a obežná dráha
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Gravitacija in tir gibanja
Српски Сите Српски Download Run now Гравитација и орбите
Тајландски Сите ไทย Download Run now ความโน้มถ่วงและวงโคจร
Телугу Сите Telugu Download Run now గురుత్వాకర్షణ మరియు కక్ష్యలు
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Grawitasiýa we orbitalar
Турски Сите Türkçe Download Run now Yerçekimi ve Yörüngeler
Украински Сите українська Download Run now Гравітація і орбіти Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Tömegvonzás és keringési pályák
Урду Сите Urdu Download Run now کششِ ثقل اور مدارِگردش (Gravity & Orbits)
Фински Сите suomi Download Run now Painovoima ja kiertoradat
Француски Сите français Download Run now Gravité et orbites
Хебрејски Сите עברית Download Run now כבידה ומסלולים
Холандски Сите Nederlands Download Run now Gravitatie en banen
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Gravitacija i orbita
Шведски Сите svenska Download Run now Gravitation och banor
Шпански Сите español Download Run now Gravedad y Órbitas Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Gravedad y Órbitas Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Gravedad y Órbitas
Шпански (Шпанија) Сите español (España) Download Run now Gravedad y órbitas

HTML5 sims can run on iPads and Chromebooks, as well as PC, Mac, and Linux systems.

iPad:
iOS 12+ Safari
iPad compatible sims

Android:
Not officially supported. If you are using the HTML5 sims on Android, we recommend using the latest version of Google Chrome.

Chromebook:
Latest version of Google Chrome
The HTML5 and Flash PhET sims are supported on all Chromebooks.
Chromebook compatible sims

Windows Systems:
Microsoft Edge, latest version of Firefox, latest version of Google Chrome.

Macintosh Systems:
macOS 10.13+, Safari 13+, latest version of Chrome.

Linux Systems:
Not officially supported. Please contact phethelp@colorado.edu with troubleshooting issues.

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Amy Rouinfar (lead designer)
 • Emily Moore (lead designer)
 • Noah Podolefsky (lead designer)
 • Trish Loeblein
 • Ariel Paul
 • Kathy Perkins
 • Jesse Greenberg (lead developer)
 • Sam Reid (lead developer)
 • Aaron Davis (developer)
 • Jon Olson (developer)
 • almond-0.2.9.js
 • base64-js-1.2.0.js
 • FileSaver-b8054a2.js
 • font-awesome-4.5.0
 • game-up-camera-1.0.0.js
 • jama-1.0.2
 • jquery-2.1.0.js
 • lodash-4.17.4.js
 • pegjs-0.7.0.js
 • seedrandom-2.4.2.js
 • text-2.0.12.js
 • TextEncoderLite-3c9f6f0.js