Триење

Триење Слика од екранот Превземи Вградување
Flash Logo Оригинални симулации и преводи

Опис

Научете како триењето предизвикува материјалот да се загрее и да се топи. протријте два објекти заедно и тие ќе се загреат. Кога еден ќе достигне температура на топење, честичките се ослободуваат како материјал се топи.

Примери за целите на учење

 • Опишете модел за триење на молекуларно ниво.
 • Опишете ја разликата во однос на молекуларното движење. Описот треба да содржи: дијаграми за поддршка на описот, како честичка маса и температурата влијаат на сликата, кои се разликите и сличностите помеѓу движењето на цврсти, течни и гасни честички; како големината и брзината на молекули на гас се однесуваат на секојдневните предмети.
Верзија 1.5.10

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Пример за видео

Ве молиме најавете се за да ги гледате видеата

Звучни карактеристики

Активности поднесени од наставниците

Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Лаб
Демо
ДомР
Физика
Kinetic Molecular theory review A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Демо Хемија
Физика
Friction demonstration A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
ДД-Нап
Демо Физика
Energy Skate Park-NGSS aligned HS A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. PhET NGSS 2014 Workgroup ВШ КП
Лаб
Физика
Modeling Friction (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Демо Физика
Phases of Matter A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Dr. Wendy Adams ВШ
ДД-Вовед
СШ
Лаб Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López ВШ
СШ
Друго Географија
Биологија
Хемија
Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Биологија
Географија
Физика
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
ВШ
Друго Биологија
Математика
Физика
Хемија
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Математика
Физика
Хемија
PRIMARIA: Alineación con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
K-5
Guided
Discuss
Лаб
ДомР
Демо
Хемија
Физика
Астрономија
Математика
Preguntas de razonamiento para todas las simulaciones HTML5 Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ДД-Нап
Дипл
ВШ
СШ
K-5
ДД-Вовед
ДомР
Discuss
Физика
Математика
Хемија
Астрономија
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Биологија
Физика
Хемија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
friction sowilam mehani ВШ Discuss Физика
Dinâmica (Atividades) nos OA's do PhET Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales ВШ
ДД-Нап
Дипл
Друго
СШ
Лаб
Guided
Друго
ДомР
Друго
Физика
Географија
Força de Atrito no "Friction (HTML5)" Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales Друго
СШ
ВШ
ДомР
Друго
Guided
Физика
Друго
Географија
Guia de trabajo - Friccion Maria Camila Llorente Castro - Julio César Páez García K-5 Guided Физика

Јазик Download or Run Совети
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Sürtünmə
Албански Сите shqip Download Run now Fërkimi
Англиски Сите English Download Run now Friction
Арапски Сите العربية Download Run now الاحتكاك
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now الاحتكاك
Баскијски Сите Euskara Download Run now Marruskadura
Беларуски Сите беларускі Download Run now Трэнне
Босански Сите Bosanski Download Run now Trenje
Бугарски Сите български Download Run now Триене
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Ma sát
Галициски Сите Gallegan Download Run now Friction
Германски Сите Deutsch Download Run now Reibung
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Τριβή
Гуџарати Сите Gujarati Download Run now ઘર્ષણ- Pankajsid34
Дански Сите Dansk Download Run now Friktion
Естонски Сите Eesti Download Run now Hõõrdumine
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Gesekan
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Frithchuimilt
Италијански Сите italiano Download Run now Attrito
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 摩擦
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Үйкеліс
Каннада Сите Kannada Download Run now ಘರ್ಷಣೆ
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 摩擦力
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Friction_摩擦
Кмерски Сите Khmer Download Run now កកិត
Корејски Сите 한국어 Download Run now 마찰
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Berze
Малајски Сите Bahasa Melayu Download Run now Geseran
Маорски Сите Maori Download Run now Waku
Марати Сите मराठी Download Run now घर्षण
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Үрэлт
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Friksjon
Персиски Сите فارسی Download Run now اصطکاک
Полски Сите polski Download Run now Tarcie
Португалски Сите português Download Run now Atrito
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Atrito Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Frecarea
Руски Сите русский Download Run now Трение
Свахили Сите Swahili Download Run now Msunguano
Синхалски Сите Sinhalese Download Run now ඝර්ෂණය
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Trenie
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Trenje
Српски Сите Српски Download Run now Трење (концепт)
Тајландски Сите ไทย Download Run now แรงเสียดทาน
Тамилски Сите Tamil Download Run now உராய்வு
Телугу Сите Telugu Download Run now రాపిడి
Тибетански Сите Tibetan Download Run now བརྡར་ཤུགས།
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Sürtülme
Турски Сите Türkçe Download Run now Sürtünme
Украински Сите українська Download Run now Тертя Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Súrlódás
Фински Сите suomi Download Run now Kitka
Француски Сите français Download Run now Friction
Хебрејски Сите עברית Download Run now חיכוך
Хинду Сите हिंदी Download Run now घर्षण
Холандски Сите Nederlands Download Run now Wrijving
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Trenje
Чешки Сите čeština Download Run now Tření
Шведски Сите svenska Download Run now Friktion
Шпански Сите español Download Run now Fricción Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Fricción Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Fricción

HTML5 sims can run on iPads and Chromebooks, as well as PC, Mac, and Linux systems.

iPad:
iOS 12+ Safari
iPad compatible sims

Android:
Not officially supported. If you are using the HTML5 sims on Android, we recommend using the latest version of Google Chrome.

Chromebook:
Latest version of Google Chrome
The HTML5 and Flash PhET sims are supported on all Chromebooks.
Chromebook compatible sims

Windows Systems:
Microsoft Edge, latest version of Firefox, latest version of Google Chrome.

Macintosh Systems:
macOS 10.13+, Safari 13+, latest version of Chrome.

Linux Systems:
Not officially supported. Please contact phethelp@colorado.edu with troubleshooting issues.

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Noah Podolefsky (lead)
 • Michael Dubson (lead, developer)
 • John Blanco (developer)
 • Jonathan Olson (developer)
 • Bryce Gruneich
 • Ariel Paul
 • Kathy Perkins
 • Carl Wieman
 • Wendy Adams (interviewer)
 • Mindy Gratny (interviewer)
 • Emily B. Moore (interviewer)
 • almond-0.2.9.js
 • base64-js-1.2.0.js
 • FileSaver-b8054a2.js
 • font-awesome-4.5.0
 • game-up-camera-1.0.0.js
 • he-1.1.1.js
 • himalaya-0.2.7.js
 • jama-1.0.2
 • jquery-2.1.0.js
 • lodash-4.17.4.js
 • pegjs-0.7.0.js
 • seedrandom-2.4.2.js
 • text-2.0.12.js
 • TextEncoderLite-3c9f6f0.js
 • Mobile Learner Labs