Faraday's Law

Оваа симулација не е преведен на овој јазик. Се уште можете да пристапите во англиската верзија подолу.

Faraday's Law Слика од екранот Превземи Вградување
 • фарадеев' закон
 • Магнетно поле
 • Магнети
Flash Logo Оригинални симулации и преводи

Теми

 • фарадеев' закон
 • Магнетно поле
 • Магнети

Опис

Осветлете со сијалица мавтајќи со магнет. Оваа демонстрација на Законот Фарадеј ќе ви покаже како да ја намалите вашата сметка.

Примери за целите на учење

 • Објасни што се случува кога магнет се движи низ спирали со различна брзина и како ова влијае на осветленоста на сијалицата и големината на напон.
 • Објаснете ја разликата меѓу поместување на магнет низ спирални од десната страна наспроти левата страна.
 • Објаснете ја разликата кога магнет се движи низ голем калем наспроти помал калем.
Верзија 1.4.2

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Пример за видео

Ве молиме најавете се за да ги гледате видеата

Звучни карактеристики

Активности поднесени од наставниците

Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
Лаб
Демо
ДомР
Физика
Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
MC Физика
Static Magnetic and Electric unit (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Лаб
ДомР
Демо
Физика
Induction (high school version) (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ КП
Лаб
Физика
Ph12 Lab 5F A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Patrick Conrad ВШ Лаб Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López СШ Друго Хемија
Физика
Географија
Биологија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Физика
Хемија
Географија
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
ВШ
Друго Физика
Математика
Биологија
Хемија
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Физика
Математика
Хемија
PRIMARIA: Alineación con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López K-5
СШ
Лаб
Discuss
Guided
ДомР
Демо
Математика
Хемија
Физика
Астрономија
Preguntas de razonamiento para todas las simulaciones HTML5 Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López Дипл
K-5
СШ
ВШ
ДД-Вовед
ДД-Нап
ДомР
Discuss
Физика
Математика
Хемија
Астрономија
Wet van Faraday - Google Quiz - guided inquiry Loran de Vries ВШ Лаб
Remote
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Хемија
Физика
Биологија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Inquiry Lab Jeff Drach СШ
ВШ
Guided Физика
Relationship between electricity and magnetism Ashlee Michael СШ Лаб Физика
Eletrodinâmica (Atividades) nos OA's do PhET Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales Друго
СШ
ВШ
Друго
ДомР
Guided
Discuss
Друго
Математика
Физика
Atividades sobre Eletricidade nos OA's do PhET Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales Друго
СШ
ВШ
ДД-Вовед
Discuss
Guided
Лаб
Демо
ДомР
Физика
Друго
Географија
Ideas previas irma aguiñaga ВШ Remote Физика
UNIDAD3 S15 L2 Faraday FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ Лаб
ДомР
Guided
Физика
LEY DE FARADAY FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ ДомР
Лаб
Guided
Физика
Laboratorio Virtual para abordar la Ley de Inducción de Faraday basado en las propuestas del Aprendizaje Activo de la Física Diego Fernando Becerra Rodríguez ДД-Вовед
ДД-Нап
Лаб Физика

Јазик Download or Run Совети
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Faradey qanunu
Албански Сите shqip Download Run now Ligji i Faraday-it
Амхарички Сите Amharic Download Run now የፋራዳይ ህግ
Арапски Сите العربية Download Run now قانون فاراداي
Баскијски Сите Euskara Download Run now Faraday-ren legea
Беларуски Сите беларускі Download Run now Закон Фарадэя
Босански Сите Bosanski Download Run now Faradejev zakon
Велшки Сите Welsh Download Run now Deddf Faraday
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Định luật Faraday
Германски Сите Deutsch Download Run now Elektromagnetische Induktion
Грузиски Сите ქართული Download Run now ფარადეის კანონი
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Νόμος του Φάραντεϊ
Гуџарати Сите Gujarati Download Run now ફેરેડેનો નિયમ- Pankajsid34
Дански Сите Dansk Download Run now Faradays lov
Естонски Сите Eesti Download Run now Faraday seadus
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Hukum Faraday
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Dlí Faraday
Исландски Сите íslenska Download Run now Lögmál Faradays
Италијански Сите italiano Download Run now Legge di Faraday
Јапонски Сите 日本語 Download Run now ファラデーの法則
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Фарадей заңы
Каннада Сите Kannada Download Run now ಫ್ಯಾರಡೆಯ ನಿಯಮ
Каталонски Сите català Download Run now Llei de Faraday
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 法拉第定律
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Faraday's Law_法拉第定律
Корејски Сите 한국어 Download Run now 파라데이 법칙
Лао Сите Lao Download Run now ກົດເກນຟາລາໄດສ໌
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Faradeja likums
Малајски Сите Bahasa Melayu Download Run now Hukum Faraday
Маорски Сите Maori Download Run now Te Ture a Faraday
Марати Сите मराठी Download Run now फॅरेडेचा नियम
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Фарадейн хууль
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Faradays lov
Орија Сите Oriya Download Run now ଫାରାଡେ ଙ୍କ ନିୟମ
Персиски Сите فارسی Download Run now قانون فارادی
Полски Сите polski Download Run now Prawo Faradaya
Португалски Сите português Download Run now Lei de Faraday
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Lei de Faraday Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Legea lui Faraday
Руски Сите русский Download Run now Опыт Фарадея, правило Ленца
Свахили Сите Swahili Download Run now Sheria ya Faraday
Синхалски Сите Sinhalese Download Run now ෆැරඩේ නියමය
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Faradayov zákon
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Tuljava, Faradayev zakon ali indukcijski zakon
Српски Сите Српски Download Run now Фарадејев закон
Тајландски Сите ไทย Download Run now กฏฟาราเดย์
Тамилски Сите Tamil Download Run now பரடேயின் விதி
Телугу Сите Telugu Download Run now ఫెరడే యొక్క లా
Тибетански Сите Tibetan Download Run now ཕ༹རདཡའི་བརྟན་ཁྲིམས།
Турски Сите Türkçe Download Run now Faraday Kanunu
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Faradey qonuni
Украински Сите українська Download Run now Закон Фарадея Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Faraday indukciós törvénye
Урду Сите Urdu Download Run now فیراڈے کا کلیہ
Фински Сите suomi Download Run now Faraday'n laki
Француски Сите français Download Run now La loi de Faraday
Хаити Сите Haitian Download Run now Lwa Faraday
Хебрејски Сите עברית Download Run now חוק פאראדיי
Хинду Сите हिंदी Download Run now फैराडे का नियम 
Холандски Сите Nederlands Download Run now De wet van Faraday
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Faradayev zakon
Чешки Сите čeština Download Run now Faradayův zákon
Шведски Сите svenska Download Run now Faradays lag
Шпански Сите español Download Run now Ley de Faraday Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Ley de Faraday Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Ley de Faraday
Шпански (Шпанија) Сите español (España) Download Run now Ley de Faraday

HTML5 sims can run on iPads and Chromebooks, as well as PC, Mac, and Linux systems on modern web browsers. If you are experiencing issues using an HTML5 sim on a supported platform, please disable any browser extensions.

iPad:
iOS 12+ Safari
iPad compatible sims

Android:
Not officially supported. If you are using the HTML5 sims on Android, we recommend using the latest version of Google Chrome.

Chromebook:
Latest version of Google Chrome
The HTML5 and Flash PhET sims are supported on all Chromebooks.
Chromebook compatible sims

Windows Systems:
Microsoft Edge, latest version of Firefox, latest version of Google Chrome.

Macintosh Systems:
macOS 10.13+, Safari 13+, latest version of Chrome.

Linux Systems:
Not officially supported. Please contact phethelp@colorado.edu with troubleshooting issues.

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Dubson (lead)
 • Bryce Gruneich (lead)
 • John Blanco (developer)
 • Jonathan Olson (developer)
 • Ariel Paul
 • Kathy Perkins
 • Amy Rouinfar
 • base64-js-1.2.0.js
 • FileSaver-b8054a2.js
 • font-awesome-4.5.0
 • he-1.1.1.js
 • himalaya-0.2.7.js
 • jama-1.0.2
 • jquery-2.1.0.js
 • lodash-4.17.4.js
 • pegjs-0.7.0.js
 • seedrandom-2.4.2.js
 • TextEncoderLite-3c9f6f0.js
 • Mobile Learner Labs