Рамнотежа

Рамнотежа Слика од екранот Превземи Вградување
 • Рамнотежа
 • Пропорционално Образложување
 • Вртежен момент
Java Logo Оригинални симулации и преводи

Теми

 • Рамнотежа
 • Пропорционално Образложување
 • Вртежен момент
 • Лост
 • Ротациона Рамнотежа

Опис

Играј си со објекти на клацкалката да дознаете повеќе за рамнотежата. Тестирајте го она што сте научиле со обидот Рамнотежна игра.

Примери за целите на учење

 • Предвиди како објекти од различни маси може да се користат да се направи штица рамнотежа.
 • Предвиди како менувањето на позициите на масите на штицата ќе влијае на движењето на штица.
 • Напишете правила да се предвиди кој начинот штицата ќе се навали кога предметите се наоѓаат на неа.
 • Користете правила за решавање на загатки за балансирање.

Усогласување на стандардите

Заеднички јадро - математика

6.RP.A.3
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Верзија 1.1.24

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Пример за видео

Ве молиме најавете се за да ги гледате видеата

Активности поднесени од наставниците

Games Remote Lesson ideas A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein K-5
ВШ
ДД-Вовед
СШ
ДомР
Remote
Хемија
Математика
Физика
Balancing Act Remote Lab A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
СШ
K-5
Лаб
Remote
ДомР
Математика
Физика
Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
MC Физика
Balancing Act Inquiry A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Ariel Paul СШ Лаб Физика
Das Hebelgesetz entdecken mit der Simulation Balanceakt A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Vroni Retzer СШ ДомР
Лаб
Guided
Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López СШ
ВШ
Друго Хемија
Биологија
Географија
Физика
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Физика
Биологија
Географија
Хемија
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
СШ
Друго Хемија
Математика
Физика
Биологија
Explorando el equilibrio Овој прилог дизајниран од PhET. Loeblein (tradicción Diana López) СШ
ВШ
ДД-Вовед
Remote
ДомР
Лаб
Guided
Математика
Физика
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Физика
Хемија
Математика
PRIMARIA: Alineación con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López K-5
СШ
Guided
Лаб
ДомР
Discuss
Демо
Астрономија
Физика
Хемија
Математика
Preguntas de razonamiento para todas las simulaciones HTML5 Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
Дипл
K-5
ВШ
ДД-Вовед
ДД-Нап
ДомР
Discuss
Хемија
Астрономија
Математика
Физика
Llei de la palanca Jordi Plana СШ ДомР Физика
Zakon poluge Karmen Prugovečki СШ Guided Физика
Balanceren Roland Van Kerschaver Друго
СШ
K-5
Guided Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Физика
Хемија
Биологија
Balancing torques & Finding unknown masses Arooj Mukarram ДД-Вовед
ВШ
Лаб
ДомР
Remote
Физика
Equilibrium Conditions Dr Akhlaq Ahmad ДД-Вовед
ВШ
K-5
СШ
ДомР
Лаб
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Balancing Act SK Gupta, Chaithra Navada, Sanjana Acharya ВШ Лаб Физика
Poluga i primjene poluge Anita Sečan СШ Guided Физика
Student Guide for PhET - Balancing Act in html5 Brian Libby СШ
ВШ
Guided
ДомР
Физика
Rotational Equilibrium Simulation HW Amy Carpinelli ВШ ДомР Физика
Investigation Into Static Equilibrium Beau Dodson ВШ Guided
Лаб
ДомР
Физика
balance mrwin lee СШ Guided Биологија
Balancing act 1 Witold Ferens СШ
ВШ
ДомР
Guided
Физика
Basic Moments Ang Whitlam СШ
ВШ
Guided Физика
Balancing Act SK Gupta, Chaithra Navada, Sanjana Acharya ВШ Лаб Физика
Grandezas Inversamente Proporcionais Wagner Costa СШ Guided
Remote
Математика
Equilibrando grandezas e medidas Juliana Batista; Marilei Alves; Valmir Rodrigues СШ Guided Математика
Brincando com o equilíbrio Rômulo Anderson СШ Лаб
Демо
Физика
Estática (Atividades) nos OA's do PhET Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales ВШ
ДД-Вовед
Друго
СШ
ДомР
Guided
Демо
Друго
Discuss
Физика
Друго
Географија
Centro de Massa no "Balancing Act (HTML5)" Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales Друго
СШ
ВШ
ДомР
Guided
Друго
Друго
Физика
Математика
Equilíbrio e Momento de uma Força Gilvandenys Leite Sales СШ
ВШ
Дипл
ДД-Вовед
Лаб
Демо
ДомР
MC
Guided
Физика
Equilibrando a Gangorra Diego Oliveira Silva, Gilvandenys Leite Sales ВШ
СШ
Guided Физика
Momento de uma força Diogo Magalhães ВШ
ДД-Вовед
Лаб
Guided
Демо
ДомР
Discuss
Друго
Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Balancing Act
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Tərəzi labaratoriyası
Албански Сите shqip Download Run now Veprimi i balancimit
Англиски Сите English Download Run now Balancing Act
Арапски Сите العربية Download Run now قانون تحقيق التوازن
Баскијски Сите Euskara Download Run now Oreka lortzen
Беларуски Сите беларускі Download Run now Ураўнаважванне
Бенгалски Сите Bengali Download Run now Balancing Act
Босански Сите Bosanski Download Run now Ravnoteža
Бугарски Сите български Download Run now Балансиране
Велшки Сите Welsh Download Run now Y Ddeddf Cydbwyso
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Cân bằng
Галициски Сите Gallegan Download Run now Lei de Equilibrio
Германски Сите Deutsch Download Run now Balanceakt
Грузиски Сите ქართული Download Run now გაწონასწორება
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Ισορροπία ροπών
Гуџарати Сите Gujarati Download Run now વજન બેલેન્સીંગ પ્રવૃત્તિ - નિકુંજ સવાણી  દ્વારા
Дански Сите Dansk Download Run now Balanceakt
Ерменски Сите Armenian Download Run now Balancing Act
Естонски Сите Eesti Download Run now Tasakaaluharjutus
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Kesetimbangan
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Taispeántas Cothromaithe
Италијански Сите italiano Download Run now Leve
Јапонски Сите 日本語 Download Run now シーソーバランス
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Тепе-теңдік
Каннада Сите Kannada Download Run now ಸಮತೋಲನ ಕ್ರಿಯೆ
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 平衡探究实验
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Balancing Act_平衡動作
Кмерски Сите Khmer Download Run now សកម្មភាពដែលមានតុល្យភាព
Корејски Сите 한국어 Download Run now 균형잡기
Курдски Сите کوردی Download Run now Balancing Act
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Sviras līdzsvarošana
Малајалам Сите Malayalam Download Run now തുലനം ചെയ്യല്‍
Малајски Сите Bahasa Melayu Download Run now Tindakan Menyeimbangkan
Марати Сите मराठी Download Run now संतुलिकरण
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Тэнцвэрийн хууль
Персиски Сите فارسی Download Run now قانون گشتاورها
Полски Сите polski Download Run now Równowaga
Португалски Сите português Download Run now Balancing Act
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Balançando Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Echilibrul
Руски Сите русский Download Run now Равновесие
Синхалски Сите Sinhalese Download Run now බල සංතුලණය
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Vyvažovanie
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Ravnotežje
Српски Сите Српски Download Run now Равнотежа
Тајландски Сите ไทย Download Run now ทำให้สมดุล
Тамилски Сите Tamil Download Run now சமநிலைச் செயல்
Телугу Сите Telugu Download Run now సమతులీకరణం; అనువాదం: ఉడిత్యాల రమణ
Тибетански Сите Tibetan Download Run now ལྗིད་སྙོམ་བཟོ་བ།
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Deňagramlyk işi
Турски Сите Türkçe Download Run now Denge Hareketi
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Действие по балансированию
Украински Сите українська Download Run now Балансування Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Erőegyensúly
Урду Сите Urdu Download Run now عملِ توازن 
Фински Сите suomi Download Run now Tasapainottaminen
Француски Сите français Download Run now Action d'équilibrage
Хебрејски Сите עברית Download Run now פעולת איזון
Хинду Сите हिंदी Download Run now सन्तुलिनीकरण 
Холандски Сите Nederlands Download Run now Balanceren
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Ravnoteža poluge
Чешки Сите čeština Download Run now Rovnováha
Шведски Сите svenska Download Run now Balansakt
Шпански Сите español Download Run now Ley de equilibrio Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Ley de Equilibrio Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Ley de Equilibrio
Шпански (Шпанија) Сите español (España) Download Run now La palanca

HTML5 sims can run on iPads and Chromebooks, as well as PC, Mac, and Linux systems.

iPad:
iOS 12+ Safari
iPad compatible sims

Android:
Not officially supported. If you are using the HTML5 sims on Android, we recommend using the latest version of Google Chrome.

Chromebook:
Latest version of Google Chrome
The HTML5 and Flash PhET sims are supported on all Chromebooks.
Chromebook compatible sims

Windows Systems:
Microsoft Edge, latest version of Firefox, latest version of Google Chrome.

Macintosh Systems:
macOS 10.13+, Safari 13+, latest version of Chrome.

Linux Systems:
Not officially supported. Please contact phethelp@colorado.edu with troubleshooting issues.

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Kathy Perkins (lead)
 • Ariel Paul (lead)
 • John Blanco (lead, developer)
 • Michael Dubson
 • Patricia Loeblein
 • almond-0.2.9.js
 • FileSaver-b8054a2.js
 • fontawesome-webfont-3.0.2.svg
 • game-up-camera-1.0.0.js
 • jama-1.0.2
 • jquery-2.1.0.js
 • lodash-2.4.1.js
 • pegjs-0.7.0.js
 • seedrandom-2.4.2.js
 • text-2.0.12.js