Хидростатички притисок

Хидростатички притисок Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Притисок
 • Флуиди
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.
HTML5 Badge Вратете се на HTML5 верзијата

Теми

 • Притисок
 • Флуиди

Опис

Истражете го притисокот под и над водата. Погледнете како притисок се менува кога ќе се промени течноста, гравитацијата, формата на садот, и волуменот.

Примери за целите на учење

 • Испитајте како се менува притисокот во воздухот и водата.
 • Откријте како можете да го промените притисокот.
 • Предвидете го притисокот во различни ситуации.
Верзија 1.02

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Fluid Pressure - an inquiry introduction A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
СШ
MC
ДомР
Лаб
Remote
Географија
Физика
Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
MC Физика
Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
ДомР
Лаб
Демо
Физика
Presión hidrostática por indagación A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein, traducción por Diana López ДД-Вовед
ВШ
СШ
ДомР
Guided
Remote
Лаб
MC
Физика
Географија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Хемија
Физика
Географија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Физика
Биологија
Хемија
Under Pressure _ Lab Activity Packet Stephen N. Clontz, M. Ed. СШ
ВШ
Лаб
КП
Друго
Физика
Хемија
Географија
Друго
Under Pressure Michael Pennisi ВШ Лаб Физика
Sob Pressão y' e y" ВШ Друго Физика

Јазик Download or Run Совети
Kurdish (Turkey) Сите Kurdish (Turkey) Download Run now Kargeriya Pestînê
Албански Сите shqip Download Run now Nën shtypje
Амхарички Сите Amharic Download Run now ከግፊት በታች
Англиски Сите English Download Run now Under Pressure
Арапски Сите العربية Download Run now تحت ضغط
Баскијски Сите Euskara Download Run now Presiopean
Беларуски Сите беларускі Download Run now Пад ціскам
Босански Сите Bosanski Download Run now Hidrostatički pritisak
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Áp suất
Галициски Сите Gallegan Download Run now Baixo presión
Германски Сите Deutsch Download Run now Unter Druck
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Υπό πίεση
Дански Сите Dansk Download Run now Under tryk
Ерменски Сите Armenian Download Run now Ճնշման տակ
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Di Bawah Tekanan
Италијански Сите italiano Download Run now In pressione
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 圧力下
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Қысымның астында
Каннада Сите Kannada Download Run now ಒತ್ತಡ
Каталонски Сите català Download Run now Sota Pressió
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 减压
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now 壓力之下(Under Pressure)
Корејски Сите 한국어 Download Run now 가압
Марати Сите मराठी Download Run now दाबाखाली
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Даралтын Үйлчлэл
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Under trykk
Норвешки Ниноршк Сите Norwegian Nynorsk Download Run now Under trykk
Персиски Сите فارسی Download Run now تحت فشار
Полски Сите polski Download Run now Pod Ciśnieniem
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Sob Pressão
Руски Сите русский Download Run now Под Давлением
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Tlak v kvapaline
Српски Сите Српски Download Run now Хидростатички притисак
Тајландски Сите ไทย Download Run now ภายใต้ความดัน
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Basyş astynda
Турски Сите Türkçe Download Run now Basınç Altında
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Босим остида
Украински Сите українська Download Run now Під тиском
Унгарски Сите magyar Download Run now Nyomás alatt
Француски Сите français Download Run now Sous Pression
Хаити Сите Haitian Download Run now Sou presyon
Хебрејски Сите עברית Download Run now תחת לחץ
Холандски Сите Nederlands Download Run now Onder Druk
Чешки Сите čeština Download Run now Tlak kapalin
Шведски Сите svenska Download Run now Under tryck
Шпански Сите español Download Run now Bajo Presión
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Bajo Presión
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Bajo Presión

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Sam Reid (lead designer/developer)
 • Noah Podolefsky
 • Ariel Paul
 • Trish Loeblein
 • Kathy Perkins
 • Piccolo2D