МИКРОБРАНОВИ

МИКРОБРАНОВИ Слика од екранот
Browser-Compatible Version
 • Микробранови
 • Топлина
 • Термодинамика
Java via CheerpJ: We've partnered with Leaning Technologies to allow our Java sims to run in a browser.
This sim is not compatible with iPads.
Java Version: Supports offline use and offers improved performance.

Теми

 • Микробранови
 • Топлина
 • Термодинамика
 • Молекули

Опис

Како микробрановите го загреваат вашето кафе? Прилагодете ја фреквенцијата и амплитудата на микробрановите. Види ги молекулите на водата како ротираат потскокнувајќи наоколу. Погледни го микробрановото поле како бран, еднолинијски вектори, или на целата област.

Примери за целите на учење

 • Опишете ја материјата во однос на молекуларното движење. Описот треба да вклучува дијаграми за поддршка на описот и тоа како температурата влијае на сликата.
Верзија 1.05

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Активности поднесени од наставниците

Visualization and Visual Illusions SIM Homework A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед ДомР Физика
Moving Molecules A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Sarah Borenstein СШ Лаб
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López СШ Друго Физика
Биологија
Географија
Хемија
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ВШ
ДД-Вовед
Друго Хемија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Физика
Географија
Биологија
Microwaves Simulation Activity Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ВШ
ДД-Вовед
КП
Демо
Физика
Microwaves Simulation Homework Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед
ВШ
ДомР Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Хемија
Физика
Биологија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Kinetic Molecular Theory Amy Jordan ВШ Лаб Физика
Microwaves Sarah Borenstein СШ Лаб
КП
Хемија
Астрономија
마이크로파 SIM 사용지침서 이화국(Wha Kuk Lee) ВШ
СШ
Друго
Демо
Географија
Физика
Хемија

Јазик Download or Run Совети
Албански Сите shqip Download Run now Mikrovalët
Амхарички Сите Amharic Download Run now ማይክሮዌቭ
Англиски Сите English Download Run now Microwaves
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now الميكروويف
Баскијски Сите Euskara Download Run now Mikrouhinak
Беларуски Сите беларускі Download Run now Мікрахвалевае выпраменьванне
Босански Сите Bosanski Download Run now MIKROTALASI
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Vi ba
Галициски Сите Gallegan Download Run now Microondas
Германски Сите Deutsch Download Run now Mikrowellen
Грузиски Сите ქართული Download Run now მიკროტალღები
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Μικροκύματα
Дански Сите Dansk Download Run now Mikrobølger
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Gelombang Mikro
Италијански Сите italiano Download Run now MIcroonde
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 電子レンジの加熱
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Микротолқындар
Каннада Сите Kannada Download Run now ಸೂಕ್ಷ್ಮ ತರಂಗಗಳು
Каталонски Сите català Download Run now Microones
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 微波
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Microwaves 微波
Кмерски Сите Khmer Download Run now Microwaves
Корејски Сите 한국어 Download Run now 마이크로파
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Mikroviļņi
Марати Сите मराठी Download Run now सुक्ष्मतरंग
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Микро долгион
Персиски Сите فارسی Download Run now میکروموج
Полски Сите polski Download Run now Mikrofale
Португалски Сите português Download Run now Microondas
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Micro-Ondas Преземи совети за наставници во PDF
Руски Сите русский Download Run now Микроволновое излучение
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Mikrovlnka
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now MIkrovalovi
Српски Сите Српски Download Run now МИКРОТАЛАСИ
Тајландски Сите ไทย Download Run now ไมโครเวฟ
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Mikrotolkunlar
Турски Сите Türkçe Download Run now Mikrodalga
Унгарски Сите magyar Download Run now Mikrohullámok
Француски Сите français Download Run now Micro-ondes
Хебрејски Сите עברית Download Run now מיקרוגלים
Холандски Сите Nederlands Download Run now Magnetrons
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Mikrovalovi
Чешки Сите čeština Download Run now mikrovlny
Шведски Сите svenska Download Run now Mikrovågor
Шпански Сите español Download Run now Microondas Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Microondas Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Mocroondas

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Wendy Adams
 • Ron LeMaster (developer)
 • Kathy Perkins
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Wendy Adams