Ласери

Ласери Слика од екранот Превземи Вградување
 • Ласер
 • Фотонски зраци
 • Квантна механика

Содржина

 • Ласер
 • Фотонски зраци
 • Квантна механика

Description

Креирај ласер со пумпање на комората со фотонски зрак. Управувавајте со енергетските состојби на атомите на ласерот за да го контролирате неговиот зрак.

Примери за целите на учење

 • Опишете како апсорпцијата и спонтаната и стимулирана емисија работат, објасни ги барањата за секој од случаите.
 • Опишете како работи ласерот.
 • Објасни ги барањата`за работа на ласерот во однос на интензитетот и брановата должина на светилката, рефлексивноста на огледалото и животот на возбудените состојби на атомот.
 • Поправка на скршен ласер.
Version 4.08

Teacher Tips

Водичот за наставници (pdf) содржи совети создадени од тимот на PhET.. ( PDF ).

Teacher-Submitted Activities

Visualization and Visual Illusions SIM Homework A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед ДомР Физика
How to make a laser A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Sam McKagan, Kathy Perkins and Carl Wieman ДД-Нап
ДД-Вовед
ДомР Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ Друго Хемија
Физика
Географија
Биологија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Биологија
Физика
Хемија
Географија
Blackbody Spectrum & Lasers Simulations Homework Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед
ВШ
ДомР Физика
Bose-Einstein Condensation Lesson Овој прилог дизајниран од PhET. Carl Wieman, Kathy Perkins ДД-Вовед
ДД-Нап
ВШ
Демо Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Хемија
Физика
Биологија
Laser activity Ralf Widenhorn ДД-Нап ДомР
Light Emission and Lasers Debra Krause Dandaneau ВШ
ДД-Вовед
Друго
Лаб
Физика

Јазик Download or Run Tips
Албански All shqip Download Run now LASERËT (OPTOELEKTRONIKA)
Англиски All English Download Run now Lasers
Арапски All العربية Download Run now الليزر
Арапски (Саудиска Арабија) All العربية (السعودية) Download Run now الليزر
Баскијски All Basque Download Run now Laserrak
Беларуски All беларускі Download Run now Лазеры
Босански All Bosanski Download Run now LASERI
Бразилски Португалски All português (Brasil) Download Run now Lasers
Виетнамски All Tiếng Việt Download Run now Lasers
Галициски All Gallegan Download Run now Láseres
Германски All Deutsch Download Run now Laser
Грузиски All ქართული Download Run now ლაზერები
Грчки All Ελληνικά Download Run now Lasers
Дански All Dansk Download Run now Lasere
Естонски All Eesti Download Run now Laserid
Индонезиски All Bahasa Indonesia Download Run now Laser
Италијански All italiano Download Run now Laser
Јапонски All 日本語 Download Run now レーザーlasers
Казахстански All Kazakh Download Run now Лазерлер
Каннада All Kannada Download Run now Lasers
Кинески - Поедноставен All 中文 (中国) Download Run now 激光器
Кинески - Традиционален All 中文 (台灣) Download Run now 雷射
Кмерски All Khmer Download Run now ឡាស៊ែរ
Корејски All 한국어 Download Run now 레이저
Лао All Lao Download Run now ເລເຊີ
Литвански All Lietuvių Download Run now Lazeriai
Монголски All Монгол (Монгол) Download Run now Лазерууд
Персиски All فارسی Download Run now لیزر
Полски All polski Download Run now Lasery
Португалски All português Download Run now Lasers
Руски All русский Download Run now Лазеры
Словачки All Slovenčina Download Run now Laser
Словенечки All Slovenščina Download Run now Laserji
Српски All Српски Download Run now ЛАСЕРИ
Тајландски All ไทย Download Run now เลเซอร์
Туркменистански All Turkmen Download Run now Lazer
Турски All Türkçe Download Run now laserler
Украински All українська Download Run now Lasers
Унгарски All magyar Download Run now Lézerek
Фински All suomi Download Run now Laserit
Француски All français Download Run now Lasers
Хебрејски All עברית Download Run now לייזרים
Холандски All Nederlands Download Run now Lasers
Хрватски All hrvatski Download Run now Laseri
Чешки All čeština Download Run now Lasery
Шпански All español Download Run now Lasers
Шпански (Мексико) All español (México) Download Run now Lasers
Шпански (Перу) All español (Perú) Download Run now Láseres

Windows Macintosh Linux
Microsoft Windows
XP/Vista/7/8.1/10
Latest version of Java
OS X 10.9.5 or later
Latest version of Java
Latest version of Java

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Ron LeMaster (developer)
 • Sam McKagan
 • Kathy Perkins
 • Carl Wieman
 • Interviewer: Danielle Harlow