Лабораторија за гравитациона сила

Лабораторија за гравитациона сила Слика од екранот Превземи Вградување
Java Logo Оригинални симулации и преводи

Опис

Визуелизирајте ги гравитационите сили на два предмета кои влијаат еден на друг. Променете ги својствата на предметите, со цел да видиме како тоа ја менува гравитационата сила.

Примери за целите на учење

 • Поврзете ги гравитационите сили на масите на објектите и растојанието меѓу објектите.
 • Објаснете го Третиот Њутновиот закон за гравитационите сили.
 • Направете експерименти кои ќе ви овозможат да се добие равенка која се однесува на масата, далечината, и гравитационата сила.
  Користете мерења за да се утврди универзалната гравитациона константа.
Верзија 2.2.3

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).
Ве молиме најавете се за да ги гледате видеата

Звучни карактеристики

Активности поднесени од наставниците

Algebra-based Physics Semester one lessons, clicker questions, and schedule in pdf (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
ДомР
Лаб
Демо
Физика
Concept questions for Physics using PhET (Inquiry Based) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ДД-Вовед
ВШ
MC Физика
Exploring Gravity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein and Trish Loeblein СШ
ВШ
Лаб
Remote
Физика
Астрономија
Gravity Lab- intro A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
ДомР Астрономија
Географија
Математика
Физика
Gravity Force Lab : calculations A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein ВШ
ДД-Вовед
ДомР Географија
Физика
Математика
Астрономија
Variables that Affect Gravity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Sarah Borenstein СШ Лаб Физика
Астрономија
Gravity Force Lab PreAP using HTML5 Sim A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Gravity Force Worksheet A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. David Kennedy СШ Лаб Физика
Modeling Universal Gravitation Activity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Justin Snook ВШ
ДД-Вовед
Лаб Физика
Географија
Gravity Force Investigation (AP) A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer ВШ Лаб Физика
Exploración cuantitativa de la Fuerza de Gravedad A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Elyse Zimmer (traducción por Mayra Tavares) ВШ Guided
Лаб
ДомР
Физика
Астрономија
Explorando la Gravedad A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Sarah Borenstein and Trish Loeblein (Traducción de Mayra Tavares) СШ
ВШ
Remote
Лаб
Астрономија
Физика
Dragningskraft simulering A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. David Kennedy; översatt till svenska av Sofia Borg ВШ Лаб Физика
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López СШ Друго Физика
Биологија
Хемија
Географија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Физика
Биологија
Географија
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
ВШ
Друго Хемија
Биологија
Физика
Математика
PREPARATORIA: Alineación de PhET con programas de la DGB México (2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López ВШ
ДД-Вовед
Друго Физика
Хемија
Математика
Preguntas de razonamiento para todas las simulaciones HTML5 Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López Дипл
K-5
ДД-Нап
СШ
ВШ
ДД-Вовед
Discuss
ДомР
Астрономија
Хемија
Физика
Математика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer СШ
ВШ
Друго Биологија
Физика
Хемија
Gravity Force Lab Guided Inquiry Eric Underwood ВШ Лаб
ДомР
Guided
Астрономија
Географија
Физика
Determination of Value of Universal Gravitational Constant Dr Akhlaq Ahmad СШ
ДД-Нап
ВШ
ДД-Вовед
K-5
Лаб
ДомР
Математика
Хемија
Физика
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
PhET Simulations Aligned for AP Physics C Roberta Tanner ВШ Друго Физика
Gravity Force SK Gupta, Chaithra Navada ВШ Лаб Физика
Dynamics (Gr11) Unit End Exploration John Mohr ДД-Вовед
ВШ
ДомР
Демо
Guided
Физика
Discovering Newton's Universal Law of Gravitation Jonathan Carlson ВШ Guided
Лаб
ДомР
Физика
Newton's Gravitational Constant Calculation Steve Cooperman ВШ Лаб Астрономија
Физика
Математика
h Bobby Fine ВШ Лаб Физика
The Laws of Attraction Dean Baird ВШ Лаб Физика
Moodle et PhetColorado Claude Divoux ВШ Лаб
Guided
MC
Физика
Хемија
Gravity Force SK Gupta, Chaithra Navada, Vaibhav Gupta ВШ Лаб Физика
U1S6L2 Ley de gravitación universal FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ ДомР
Remote
Лаб
Физика

Јазик Download or Run Совети
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Qravitasiya qüvvəsi labaratoriyası
Албански Сите shqip Download Run now Laboratori i forcës së gravitetit
Англиски Сите English Download Run now Gravity Force Lab
Арапски Сите العربية Download Run now معمل قوة الجذب
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now معمل قوة الجذب
Баскијски Сите Euskara Download Run now Grabitazio-indarraren laborategia
Беларуски Сите беларускі Download Run now Лабараторыя гравітацыйнай сілы
Босански Сите Bosanski Download Run now Gravitacija
Бугарски Сите български Download Run now Гравитационна сила
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Lực hấp dẫn
Галициски Сите Gallegan Download Run now Gravidade Lab
Германски Сите Deutsch Download Run now Gravitationslabor
Грузиски Сите ქართული Download Run now იძულებითი გრავიტაციის ნიმუში
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Εργαστήριο Βαρύτητας
Дански Сите Dansk Download Run now Tiltræknings-laboratorium
Естонски Сите Eesti Download Run now Gravitatsioonilabor
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Lab Gaya Gravitasi
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Saotharlann Fórsa Imtharraingthe
Италијански Сите italiano Download Run now Laboratorio Gravità
Јапонски Сите 日本語 Download Run now キャベンディッシュの実験室
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Тартылыс күші зертханасы
Каннада Сите Kannada Download Run now ಗುರುತ್ವ ಬಲ ಪ್ರಯೋಗಶಾಲೆ
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 万有引力实验
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Gravity Force Lab_萬有引力實驗室
Кмерски Сите Khmer Download Run now មន្ទី​ពិសោធន៍​កម្លាំង​ទំនាញ
Корејски Сите 한국어 Download Run now 중력 실험
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Gravitācijas spēka laboratorija
Литвански Сите Lietuvių Download Run now Gravitacijos jėgos laboratorija
Малајалам Сите Malayalam Download Run now ഗുരുത്വാകര്‍ഷണ പരീക്ഷണശാല
Маорски Сите Maori Download Run now Te Taiwhanga Tōpana Tō ā-Papa
Марати Сите मराठी Download Run now गुरुत्वीय बल प्रयोगशाळा
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Гравитацийн хүчний лаборатори
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Gravitasjonskraftlab
Норвешки Ниноршк Сите Norwegian Nynorsk Download Run now Tyngdekraft
Персиски Сите فارسی Download Run now آزمایشگاه نیروی گرانش
Полски Сите polski Download Run now Siły Grawitacyjne Lab
Португалски Сите português Download Run now Laboratório de Força Gravítica
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Laboratório de Força Gravitacional Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Laborator Forța gravitațională
Руски Сите русский Download Run now Сила тяготения
Синхалски Сите Sinhalese Download Run now ගුරුත්ව බල පරීක්‍ෂණාගාරය
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Laboratórium gravitačnej sily
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Teža ali sila gravitacije
Српски Сите Српски Download Run now Сила гравитације- лабораторија
Тајландски Сите ไทย Download Run now ปฏิบัติการแรงโน้มถ่วง
Тамилски Сите Tamil Download Run now ஈர்ப்பு விசை ஆய்வுகூடம்
Телугу Сите Telugu Download Run now గురుత్వాకర్షణ ప్రయోగశాల
Тибетански Сите Tibetan Download Run now འཐེན་ཤུགས་བརྟག་དཔྱད་ཁང།
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Agyrlyk güýjüniň laboratoriýasy
Турски Сите Türkçe Download Run now Kütle Çekim Kuvveti Laboratuvarı
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Tortishish kuchi.
Украински Сите українська Download Run now Лабораторія гравітаційних сил Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Tömegvonzás Labor
Фински Сите suomi Download Run now Painovoimalaboratorio
Француски Сите français Download Run now Laboratoire sur la force de gravité
Хебрејски Сите עברית Download Run now מעבדת כוח הכבידה
Холандски Сите Nederlands Download Run now Gravitatiekracht lab
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Laboratorij gravitacijske sile
Чешки Сите čeština Download Run now Gravitační laboratoř
Шведски Сите svenska Download Run now Gravitationskraftslabb
Шпански Сите español Download Run now Lab de Fuerza de Gravedad Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Колумбија) Сите español (Colombia) Download Run now Laboratorio de fuerza gravitacional
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Lab de Fuerza de Gravedad Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now Laboratorio de Fuerza Gravitacional

HTML5 sims can run on iPads and Chromebooks, as well as PC, Mac, and Linux systems on modern web browsers. If you are experiencing issues using an HTML5 sim on a supported platform, please disable any browser extensions.

iPad:
iOS 12+ Safari
iPad compatible sims

Android:
Not officially supported. If you are using the HTML5 sims on Android, we recommend using the latest version of Google Chrome.

Chromebook:
Latest version of Google Chrome
The HTML5 and Flash PhET sims are supported on all Chromebooks.
Chromebook compatible sims

Windows Systems:
Microsoft Edge, latest version of Firefox, latest version of Google Chrome.

Macintosh Systems:
macOS 10.13+, Safari 13+, latest version of Chrome.

Linux Systems:
Not officially supported. Please contact phethelp@colorado.edu with troubleshooting issues.

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Michael Barlow (developer)
 • Sam Reid (developer)
 • John Blaco (developer)
 • Aadish Gupta (developer)
 • Michael Kauzmann (developer)
 • Sam Reid (developer)
 • Wendy Adams
 • Patricia Loeblein
 • Emily B. Moore
 • Ariel Paul
 • Noah Podolefsky
 • Amy Rouinfar
 • Taliesin Smith
 • Brianna Tomlinson
 • Carl Wieman
 • Mariah Hermsmeyer (graphic arts)
 • Ashton Morris (sound design)
 • almond-0.2.9.js
 • base64-js-1.2.0.js
 • FileSaver-b8054a2.js
 • font-awesome-4.5.0
 • game-up-camera-1.0.0.js
 • he-1.1.1.js
 • himalaya-0.2.7.js
 • jama-1.0.2
 • jquery-2.1.0.js
 • lodash-4.17.4.js
 • mdn-array-from-polyfill.js
 • pegjs-0.7.0.js
 • seedrandom-2.4.2.js
 • text-2.0.12.js
 • TextEncoderLite-3c9f6f0.js
 • Mobile Learner Labs