Како ги гледаме боите

Како ги гледаме боите Слика од екранот Превземи Вградување
 • Фотони
 • Монохроматска светлина
 • Бела светлина
Java Logo Оригинални симулации и преводи

Теми

 • Фотони
 • Монохроматска светлина
 • Бела светлина
 • Виножита

Опис

Направи цело виножито со мешање на црвена, зелена и сина светлина. Промени ја брановата должина на зракот монохроматски или филтер бела светлина. Погледни ја светлината како целосен зрак, или погледнете ги поединечните фотони.

Примери за целите на учење

 • Определете каква боја гледа лицето за различни комбинации на црвена, зелена и сина светлина.
 • Опишете ја бојата на светлината која е во состојба да помине низ различни филтри за бои.
Верзија 1.1.25

Совети за наставници

Преземи совети за наставници во PDF Преглед на контроли во симулациите, поедноставувања на моделот и увид во размислувањето на учениците ( PDF ).

Пример за видео

Ве молиме најавете се за да ги гледате видеата

Активности поднесени од наставниците

Color Vision Remote Lab A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein СШ
ДД-Вовед
ВШ
Remote Биологија
Физика
Visualization and Visual Illusions SIM Homework A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ДД-Вовед ДомР Физика
Investigation of a Solution’s Color (Qualitative and Quantitative) - Guided Inquiry Activity A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Овој прилог дизајниран од PhET. Ted Clark, Julia Chamberlain ДД-Вовед Guided Хемија
Explorando la luz - colores y filtros A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Laura Arboleda, Diana López y José Ramírez K-5 Лаб
Guided
Физика
Географија
Investigación del color de una solución (cualitativa y cuantitativa) - Actividad de consulta guiada A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines. Ted Clark, Julia Chamberlain (Traducción de Mayra Tavares) ДД-Вовед Guided Хемија
Alignment of PhET sims with NGSS Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein updated by Diana López СШ Друго Хемија
Географија
Биологија
Физика
PhET Sims Aligned to the Chemistry Curriculum Овој прилог дизајниран од PhET. Julia Chamberlain ДД-Вовед
ВШ
Друго Хемија
How do PhET simulations fit in my middle school program? Овој прилог дизајниран од PhET. Sarah Borenstein СШ Друго Хемија
Биологија
Географија
Физика
Color Vision Simulation Homework Овој прилог дизајниран од PhET. Kathy Perkins, Carl Wieman ВШ
ДД-Вовед
ДомР Физика
SECUNDARIA: Alineación PhET con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
ВШ
Друго Математика
Хемија
Биологија
Физика
Laboratorio Virtual de Visión del Color Овој прилог дизајниран од PhET. Trish Loeblein (Traducción Diana López) ВШ
СШ
Guided
ДомР
Лаб
Remote
Астрономија
Физика
PRIMARIA: Alineación con programas de la SEP México (2011 y 2017) Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López K-5
СШ
Лаб
Guided
ДомР
Демо
Discuss
Физика
Хемија
Математика
Астрономија
Preguntas de razonamiento para todas las simulaciones HTML5 Овој прилог дизајниран од PhET. Diana López СШ
K-5
Дипл
ВШ
ДД-Вовед
ДД-Нап
Discuss
ДомР
Хемија
Математика
Астрономија
Физика
PhET: Color Vision | Remote Lab PocketLab СШ
K-5
ВШ
Remote
ДомР
Лаб
Guided
Биологија
Физика
MS and HS TEK to Sim Alignment Elyse Zimmer ВШ
СШ
Друго Физика
Биологија
Хемија
Mapping of PhET and IBDP Physics Jaya Ramchandani ВШ Друго Физика
Seeing In Color Simulation Bobby Fallarino K-5 Лаб
Guided
Биологија
Color My World Virtual Lab Jim Hewitt СШ Guided Физика
Interactive Light and Color Lab Ryan Aman СШ
K-5
Guided
Лаб
Физика
Color Vision SK Gupta, Chaithra Navada СШ Лаб Физика
Color Vision Roxanna Fees ВШ
СШ
ДомР
Guided
Лаб
Биологија
Физика
PHET Digtial Wave Lab Martin Hofkamp ВШ
K-5
СШ
ДомР
Лаб
Физика
Color Simulation Monica Arismendez K-5 Лаб
Guided
ДомР
Друго
Color Vision Lab! Jamie Schoenberger СШ Guided
Лаб
Физика
Color Vision pHet Lab Zach Yindra СШ Лаб
Guided
Друго
Биологија
Color Vision Sim Lab Sam Steele СШ Лаб
ДомР
Guided
Физика
Друго
Pixel Peeping Dean Baird, Paul G. Hewitt ДД-Вовед
ВШ
Лаб Физика
Seeing Colors Charina Genosolango and Cyrelle Jay Cordero ВШ
СШ
K-5
ДД-Вовед
Лаб
ДомР
Демо
Биологија
Физика
Color Vision (Hindi) SK Gupta, Chaithra Navada, Vaibhav Gupta СШ Лаб Физика
VISIONE DEI COLORI Natasha Samousenko СШ
ВШ
Лаб
Guided
Физика
Visão de Cor Maria Elizete Pereira Alencar Oliveira СШ Guided Биологија
Cores Pigmentos e Cor-luz 23/10 Aula 02 Thais Hamann СШ
ВШ
Друго
Друго Друго
Visão Humana (Atividades) nos OA's do PhET Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales СШ
Друго
ВШ
Guided
Друго
ДомР
Физика
Друго
Биологија
Luz e Cor no "Color Vision (HTML5)" Artur Araújo Cavalcante e Gilvandenys Leite Sales СШ
Друго
ВШ
ДомР
Guided
Друго
Географија
Физика
Друго
UNIDAD3 S15 L4 Descomposición de la luz FRANCISCO CRUZ CANTU ВШ Лаб
Guided
ДомР
Физика
VISIÓN DE LUZ Marcela Lozano Conde СШ ДомР Географија

Јазик Download or Run Совети
Азербеџански Сите Azerbaijani Download Run now Rəng Ayırd Etmə
Албански Сите shqip Download Run now Pamja i ngjyrës
Амхарички Сите Amharic Download Run now የእይታ ቀለም
Англиски Сите English Download Run now Color Vision
Арапски Сите العربية Download Run now رؤية اللّون
Арапски (Саудиска Арабија) Сите العربية (السعودية) Download Run now رؤية الالوان
Африкански Сите Afrikaans Download Run now Kleur Visie
Баскијски Сите Euskara Download Run now Kolore-ikusmena
Беларуски Сите беларускі Download Run now Каляровы зрок
Босански Сите Bosanski Download Run now Kako vidimo boje
Бугарски Сите български Download Run now Цветно зрение
Виетнамски Сите Tiếng Việt Download Run now Thị giác màu
Галициски Сите Gallegan Download Run now Visión Color
Германски Сите Deutsch Download Run now Farbwahrnehmung
Грузиски Сите ქართული Download Run now ფერთა ხედვის პრინციპი
Грчки Сите Ελληνικά Download Run now Έγχρωμη όραση
Гуџарати Сите Gujarati Download Run now રંગ દ્રષ્ટિ - Pankajsid34
Дански Сите Dansk Download Run now Farvesyn
Ерменски Сите Armenian Download Run now Գույնի ընկալում
Естонски Сите Eesti Download Run now Värvuse tajumine
Индонезиски Сите Bahasa Indonesia Download Run now Tampilan Warna Cahaya
Ирски Сите Gaeilge Download Run now Aithint Dathanna
Италијански Сите italiano Download Run now Visione dei Colori
Јапонски Сите 日本語 Download Run now 光の色(Color Vision)
Казахстански Сите Kazakh Download Run now Түсті көру
Каннада Сите Kannada Download Run now ಬಣ್ಣದ ನೋಟ
Каталонски Сите català Download Run now Visió del color
Кинески - Поедноставен Сите 中文 (中国) Download Run now 光的混合
Кинески - Традиционален Сите 中文 (台灣) Download Run now Color Vision_彩色視覺
Кмерски Сите Khmer Download Run now ការ​មើល​ឃើញ​ពណ៌
Корејски Сите 한국어 Download Run now 색상 보기
Лао Сите Lao Download Run now ການເບິ່ງເຫັນສີ
Латвиски Сите Latviešu Download Run now Krāsu redze
Литвански Сите Lietuvių Download Run now Spalvinė rega
Малајски Сите Bahasa Melayu Download Run now Penglihatan Berwarna
Маорски Сите Maori Download Run now Pohewa Tae
Марати Сите मराठी Download Run now रंग ओळख
Монголски Сите Монгол (Монгол) Download Run now Өнгөний үзэгдэл
Норвешки Бокмол Сите Norsk bokmål Download Run now Fargesyn
Персиски Сите فارسی Download Run now دید رنگی
Полски Сите polski Download Run now Widzenie kolorowe
Португалски Сите português Download Run now Percepção de cor
Португалски (Бразил) Сите português (Brasil) Download Run now Visão de Cor Преземи совети за наставници во PDF
Романски Сите română Download Run now Vederea în culori
Руски Сите русский Download Run now Цветовое зрение
Свахили Сите Swahili Download Run now Ndoto ya Rangi
Синхалски Сите Sinhalese Download Run now වර්ණ දෘෂ්ටිය
Словачки Сите Slovenčina Download Run now Farebné videnie
Словенечки Сите Slovenščina Download Run now Kako vidimo barve?
Српски Сите Српски Download Run now Како видимо боје
Тајландски Сите ไทย Download Run now การมองแสงสี
Тамилски Сите Tamil Download Run now நிறப்பார்வை
Телугу Сите Telugu Download Run now రంగుల దృశ్యం; అనువాదం: ఉడిత్యాల రమణ
Туркменистански Сите Turkmen Download Run now Reňkli görüş: RGB (Red-Green-Blue) model - Gyzyl/Ýaşyl/Gök goşulmagy
Турски Сите Türkçe Download Run now Işık ve Renkler
Узбекистански Сите Uzbek Download Run now Rangli ko‘rish
Украински Сите українська Download Run now Колір, як його бачить людина Преземи совети за наставници во PDF
Унгарски Сите magyar Download Run now Színlátás
Фински Сите suomi Download Run now Värien näkeminen
Француски Сите français Download Run now Visions des couleurs
Хаити Сите Haitian Download Run now Vizyon Koulè
Хебрејски Сите עברית Download Run now ראיית צבע
Хинду Сите हिंदी Download Run now रंग दृष्टि 
Холандски Сите Nederlands Download Run now Kleuren zien
Хрватски Сите hrvatski Download Run now Kako vidimo boje?
Чешки Сите čeština Download Run now Barevné vidění
Шведски Сите svenska Download Run now Färgseende
Шпански Сите español Download Run now Visión del color Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Мексико) Сите español (México) Download Run now Visión del color Преземи совети за наставници во PDF
Шпански (Перу) Сите español (Perú) Download Run now La Visión del Color
Шпански (Шпанија) Сите español (España) Download Run now Visión del color

HTML5 sims can run on iPads and Chromebooks, as well as PC, Mac, and Linux systems on modern web browsers. If you are experiencing issues using an HTML5 sim on a supported platform, please disable any browser extensions.

iPad:
iOS 12+ Safari
iPad compatible sims

Android:
Not officially supported. If you are using the HTML5 sims on Android, we recommend using the latest version of Google Chrome.

Chromebook:
Latest version of Google Chrome
The HTML5 and Flash PhET sims are supported on all Chromebooks.
Chromebook compatible sims

Windows Systems:
Microsoft Edge, latest version of Firefox, latest version of Google Chrome.

Macintosh Systems:
macOS 10.13+, Safari 13+, latest version of Chrome.

Linux Systems:
Not officially supported. Please contact phethelp@colorado.edu with troubleshooting issues.

Развоен Тим Библиотеки од трети лица Благодарност до
 • Bryce Gruneich (lead)
 • Kathy Perkins (lead)
 • Aaron Davis (developer)
 • Ron LeMaster (developer)
 • Chris Malley (developer)
 • Sam Reid (developer)
 • Wendy Adams
 • Danielle Harlow
 • Ariel Paul
 • Carl Wieman
 • Mike Fowler (graphic arts)
 • almond-0.2.9.js
 • FileSaver-b8054a2.js
 • fontawesome-webfont-3.0.2.svg
 • game-up-camera-1.0.0.js
 • jama-1.0.2
 • jquery-2.1.0.js
 • lodash-2.4.1.js
 • pegjs-0.7.0.js
 • seedrandom-2.4.2.js
 • text-2.0.12.js