Grocery Shopping A gold star indicates high-quality, inquiry-based activities that follow the PhET design guidelines.


Download all files as a compressed .zip



Title Grocery Shopping
Description In small groups, students find the unit rate for a produce item. They then calculate the cost of various bunches of produce. The groups are then jigsawed and each student explains the strategies they used to solve the problems to their new group.
Subject Mathematics
Level Middle School
Type Guided Activity
Duration 90 minutes
Answers Included No
Language English
Keywords proportional relationships, rates, unit rate, units
Simulation(s) Unit Rates (HTML5)


Author(s) Daniel Greenberg
Contact Email daniel.greenberg@bvsd.org
School / Organization Boulder Valley School District
Date submitted 6/11/19
Date updated 6/11/19